GEOLOGICKÁ EXKURZE Není žula jako žula

3.5.2019

Sraz: 3. května v pátek v 9:00 v lomu v Ruprechticích na parkovišti (viz mapa v příloze).

Poznámka1: je to proto, aby lidé z Liberce apod. nemuseli jet do Turnova a zase zpátky; pokud někdo pojede z Turnova nebo přes Turnov autem, můžeme dát sraz v Turnově cca v 8:00 a vyrazit odtud společně.

Způsob dopravy: nejlépe vlastními auty, budeme cestovat po Liberecku a Jablonecku. Záleží na vzájemné domluvě, do aut bychom se seskládali. Ne všichni vlastní auto a není zase nutné, abychom jeli více než pěti vozy!

Poznámka2: Prosím, aby se mi do pátku 26. dubna nahlásili účastníci exkurze, kteří by byli ochotni na exkurzi vzít vlastní auto, kolik by v něm měli míst a jestli pojedou z Turnova nebo přijedou do Liberce. V případě, že se poskládáme a domluvíme, exkurze proběhne vlastními vozy. V neděli 28. dubna napíši všem účastníkům podrobné informace k způsobu, jakými dopravními prostředky budeme exkurzi absolvovat.

Poznámka3: Existuje i varianta, že pojedeme veřejnou dopravou, avšak exkurze se stane náročnější jak na čas, tak na chození a nezvládneme absolvovat tolik lokalit.

Finance: dle domluvy příspěvek řidičům a vlastníkům vozidel na pohonné hmoty; v případě, že by se jelo veřejnou dopravou, náklady za dopravu si platí každý individuálně.

Vybavení: pevná obuv a vhodné oblečení (dle náročnosti: exkurze budou probíhat v činných lomech), kdo má může si vzít helmu, případně vestičku; kladivo a majzlík dobrovolné, svačina a pití na celý den, batůžek na případné vzorky, noviny a pytlíky na balení vzorků, dobrá nálada.

Exkurze započne ráno v Ruprechticích, které najdeme na severovýchodním okraji Liberce. Zde se nachází soustava činných a bývalých lomů na tzv. libereckou žulu. Jedná se o jeden z nejhezčích dekorativních kamenů na našem území vůbec. V lomu se nám budou věnovat mistr lamač Vojtěch Mai a také závodní lomů Petr Mikuš, takže bude o nás dobře postaráno. Řeknou nám něco o způsobu těžby, jaká žula se těží a na co se využívá. V případě, že bude možnost, podíváme se i na nějaký ten kamínek.

Ať už budeme mít dostatek aut či ne (jde to i autobusem), přepravíme se na Žulový vrch

(743 m n. m.), který se nachází cca 1 km jihovýchodně od lomů v Ruprechticích. Na Žulovém vrchu se nachází opuštěný stěnový lom, který je typovou lokalitou fojtského granodioritu.  V lomu se porozhlédneme a ukážeme si zásadní rozdíly mezi oběma typy.

V případě, že budeme mít auta, zkusíme se cestou (někde mezi Bedřichovem a Smržovkou) podívat na žulu jizerského typu, případně jemnozrnné leukogranity v lomech na Vysokém hřbetu. Tak i tak naše další kroky budou směřovat do Horní Černé Studnice, kde se nachází občasně činný lom, ve kterém se těží granity tanvaldského typu. Uvidíte, že se jedná o úplně jiný typ žuly než ty, které jsme celý den potkávali a ukážeme si nejzásadnější rozdíly. Bohužel žuly tanvaldského typu jsou na minerály chudší než předchozí typy, ale i zde se nachází občasné pegmatitové žíly a nelze vyloučit nález černých turmalínů nebo drobných křemenů. Zde také naší exkurzi zakončíme.

Přihlašování na exkurzi na e-mail: bubal@muzeum-turnov.cz

Ex2_granit

Zpět

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Muzeum Českého ráje v Turnově
Skálova 71, 511 01 Turnov