Akce

Otevírací hodiny

Otevřeno denně kromě pondělí:
květen – září:
9:00 – 17:00 hod.
říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

Kontakt

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

MINERALOGICKÁ EXPEDICE – Po lávovém proudu ze Železného Brodu až na Kozákov (pro náročné)

22.04.2017

Po lávovém proudu ze Železného Brodu až na Kozákov (pro náročné)
Sraz: 22. dubna v sobotu v 8.15 na autobusové zastávce Záhoří, Smrčí (v 7.31 budu vyjíždět vlakem z Turnova do Železného Brodu, kde přestoupím na autobus do Záhoří, Smrčí)
Cíl: dle domluvy Železný Brod nebo Semily (v odpoledních hodinách, cca mezi 15.00 a 17.00)
Vzdálenost: s návratem do Železného Brodu 16 km; s návratem do Semil 15 km
Finanční náklady: dopravu na místo srazu a zpět si hradí každý sám; návštěva Votrubcova lomu a muzea – vstupné: 60 Kč, snížené vstupné: 20 Kč
Vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení (dle počasí a do lomů), svačina a pití na celý den (na oběd nepůjdeme, možnost dát si chlazený nebo teplý nápoj na vrcholu Kozákova), kdo má kladivo a majzlík, batůžek a noviny na vzorky, dobrá nálada
 
Po cestě sledující okraj činného lomu Smrčí dojdeme k menšímu lomu Proseč, který bude naší první zastávkou. V obou lomech se těží čedičové proudy a příkrovy, které jsou dílem druhé i třetí fáze neovulkanické činnosti v Čechách. Bazalty uzavírají olivínové nodule nebo samostatné krystaly olivínu, z nichž některé jsou brousitelné jako šperkové kameny. Z lomu Proseč vyrazíme směrem k vrcholu Kozákova přes Záhoří. Půjdeme po čedičových proudech, které stékaly z vrcholu hory během její sopečné aktivity. Budeme stoupat do vrchu, a pokud nebude zamračeno, směrem k severu se nám otevře nádherný pohled na město Semily, celé Podkrkonoší i na krkonošské velikány, z nichž nejvyšší je Sněžka. Cestou nahoru si ukážeme, že i na Kozákově jsou bazalty s olivíny. Po čtyřech kilometrech cesty do vrchu staneme konečně na vrcholu Kozákova u Riegrovy chaty. Zde sejdeme asi 50 m na okraj severního svahu, kde jsou v mezích přístupné sopečné tufy posledního sopečného výbuchu Kozákova. Na tomto místě se nacházel i poslední sopečný kráter nejvyšší hory Českého ráje. Z vrcholu sejdeme k Radostné studánce, kde vystupují křídové horniny, pískovce, jílovce a drobné slojky hnědého uhlí, které jsou bohužel zakryté. Odtud budeme scházet po jižní straně Kozákova, která rovněž vznikla sopečnou činností, ovšem mnohem starší, prvohorní. Hlavní horninu zde tvoří melafyr a už v zářezu cesty můžeme pozorovat drobné acháty nebo úlomky křemenných hmot. Po cestě sejdeme až do Votrubcova lomu, ve kterém je odkryto několik lávových melafyrových proudů, ve kterých je mnoho dutin po unikajících plynech. V některých vykrystalovaly krásné drúzy křemene, záhněd či ametystů spolu s kalcitem, barytem a zeolity, v jiných vznikly překrásné acháty a chalcedony. Pukliny v horninách byly vyplněny mnohobarevnými jaspisy. Podíváme se i k panu Votrubcovi do muzea, kde uvidíme nádherné ukázky zdejších minerálů. Pokud by byl někdo zde již příliš unavený, je možnost nechat se tu vyzvednout autem nebo sejít do Tatobit, odkud jezdí občasný autobus (v sobotu řídce). Ti, co budeme odtud pokračovat dále, máme dvě možnosti. První možností je vrátit se do Železného Brodu. Cestou lemovanou pískovci tyčícími se v Měsíčním údolí bychom se dostali až k Prackovu, kde bychom s malou odbočkou mohli navštívit Prackovský vrch, což je nejlépe zachovaná sopka v Čechách. Odtud bychom přes Hamštejnský hřbet, který je budovaný melafyrovým tělesem (možnosti nálezu achátových a chalcedonových pecek), sešli až do Železného Brodu.
Druhou možností je nekomplikovat si to a sejít do Bačova a odtud Palučinským údolím po dalším bazaltovém proudu až do Semil.
 
Na konci dubna by se měla uskutečnit první z řady exkurzí, které jsem pro vás přichystal. Exkurze jsou připraveny čtyři – dvě po zajímavostech a lokalitách Českého ráje a dvě jsou naplánované mimo region – jedna za granáty do Českého středohoří, a druhá za historií kutnohorského dolování. Pro zájemce se v červnu uskuteční ještě bonusová, čistě sběratelská exkurze vlastními auty na zeolity do Českého středohoří.
Všechny exkurze budou o víkendu s výjimkou exkurze Po stopách „českého granátu“, která se uskuteční v pátek. Všechny exkurze jsou ale bez výjimky celodenní. Výlety v Českém ráji se uskuteční pomocí hromadné dopravy (autobusy, vlaky) a především pěšky. Na obě exkurze mimo region Českého ráje vyrazíme pomocí objednaného mikrobusu. Z toho vyplývá, že na tyto exkurze bude potřeba zaplatit poplatek za náklady na mikrobus (viz níže), další náklady budou už jen za vstupy do muzea. Přihlásit se na exkurzi můžete na moji e-mailové adrese: bubal@muzeum-turnov.cz, ve výjimečných případech pokud nevlastníte e-mailovou adresu na telefonním čísle: 778 779 917 nebo osobně na pokladně muzea. Exkurze jsou omezené limitem 20 účastníků a při přihlašování bude rozhodovat pořadí. V případech, že by se mikrobus nenaplnil nebo za výrazně nepříznivého počasí, může dojít ke změně nebo ke zrušení exkurze. Přihlašovat se lze od začátku na všechny termíny. Přihlášeným účastníkům podám informace ke každé konkrétní exkurzi na e-mailové adresy nebo podle dohody v dostatečném časovém odstupu před exkurzí. Apeluji na každého zájemce, aby u pěších výletů po Českém ráji zvážil své síly a přihlásil se na ně podle svého uvážení (zase se nejedná o pochody, které by průměrně zdatný člověk nezvládl). Prosím, abyste brali přihlašování na exkurze závazně.
 
Exkurze

X