Dlaskův statek

SVATOVÁCLAVSKÉ POSVÍCENÍ NA DLASKOVĚ STATKU

26.09.2015

„Vo Posvícení  včecko to voní“  ….. Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku
V sobotu 26. září se na Dlaskově statku v Dolánkách koná již tradiční Svatováclavské Posvícení. Akce, kterou Muzeum Českého ráje v areálu statku pořádá od roku 1986, každoročně připomíná návštěvníkům tradiční obřady, obyčeje a pokrmy, které jsou s tímto svátkem spojeny.  V letošním roce jsme se rozhodli předvést návštěvníkům přípravu jedné z lahůdek, která k posvícenskému hodování neodmyslitelně patří.  Jaké by to bylo Posvícení, na kterém by chyběly koláče – s tvarohem, povidly, ořechy, jablky či mákem. Obdarovávali se jimi přátelé i sousedé, kteří přišli na návštěvu.  Návštěvníci však nebudou jen přihlížet, ale budou mít možnost se příprav posvícenských dobrot sami zúčastnit. Budou k tomu mít nejen suroviny z našich sadů, ale i tradiční nástroje ze dřeva a kameniny, tak, aby si mohli ověřit, jak příprava posvícenských koláčů byla pro naše babičky a prababičky namáhavá. Spolu s našimi zdatnými kuchařkami tak budou nejen zadělávat těsto, ale také vařit povidla, třít mák a samozřejmě také vázat tradiční druhy koláčů s nádivkami, které si sami připraví. Pokud by se návštěvníci chtěli dozvědět o tradičních posvícenských dobrotách více, budou mít možnost koupit si nejen brožurky s recepty na posvícenské dobroty, ale i čerstvé pečivo, koláče, medovinu, koření a perníčky na řemeslnickém jarmarku, který bude součástí akce.
Program:
10.30 hod. Zábavný program pro děti
11.30 – 12.15 hod. Loutkové divadlo Kozlík s pohádkou O pyšné čarodějnici
12.45 – 13.15 hod. Loutkové divadlo Kozlík s pohádkou Jak šel Kozlík do světa
13.30 – 14.00 hod. Hudba u města Vídně a Spolek jabloneckých dam a pánů, staropražské a kramářské písně
14.15 – 15.00 hod. Loutkové divadlo Kozlík s pohádkou O Luciáškovi
15.15 – 16.45 hod. Hudba u města Vídně a Spolek jabloneckých dam a pánů, staropražské a kramářské písně
Posvícení statek PROGRAM

Pozvánka Posvícení statekPosvícení statek PROGRAM