Dlaskův statek
(Muzeum Českého ráje)

Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku

27.09.2014

Svatováclavské posvícení na statku – 27. září 2014 (10.00 – 17.00 hod.)
27. září 2014 proběhne na Dlaskově statku v Dolánkách tradiční pořad, připomínající ukončení letní sklizně. „To je zlaté posvícení, to je zlatá neděle, máme maso a zas maso, k tomu kousek pečeně.“ Kdo by neznal toto říkadlo. Posvícení je vlastně oslava posvěcení kostela. Kostel byl a dodnes je pro každou vesnici významnou stavbou, centrem kulturního a společenského života. Poté, co byl dostavěn, došlo k jeho posvěcení, aby mohl být využíván k bohoslužbám. V lidovém prostředí je Posvícení spojeno i s oslavou ukončení sklizně a prací na poli. Podle legendy Posvícení slavil již král Šalamoun, a to v souvislosti s chrámem v Jeruzalémě. Po jeho vysvěcení prý uspořádal velkou oslavu, která se pak každoročně opakovala. Na konci 18. století, za vlády císaře Josefa II., byla tendence oslavy omezit, respektive sjednotit datum, a to na třetí neděli v říjnu – po svátku svatého Havla (jednalo se o tzv. Císařské hody či Havelské posvícení). Dnes víme, že se tak nestalo. Posvícení bylo, a na mnoha místech stále je, velmi oblíbenou tradicí. Dříve ho lidé měli rádi zejména proto, že si mohli odpočinout od práce, pobavit se, setkat se s příbuznými a dobře se najíst. Na svátečním stole nechyběly koláče, husa s knedlíkem a se zelím a další dobroty. Samozřejmostí byl i dostatek pití, zejména piva a vína. Slavnost doprovázela taneční zábava, hudba a obchůzky vesnicí. Chcete-li si připomenout, jak vypadalo tradiční posvícení v minulosti, přijďte na Dlaskův statek. Kulturní program začíná v 10.00 hodin a uvidíte v něm vystoupení folklórního souboru, loutkové pohádky pro děti (divadlo Vozichet z Jablonce nad Nisou), zahraje nám dechová hudba Broďanka. Chybět nebudou ani řemeslně-výtvarné dílny pro děti a jejich rodiče, vyzkoušet si budete moci také práci na dřevěném soustruhu, který je poháněn šlapacím kolem, práci s truhlářskou stolicí, pořízem ad. Program doplní představení nositelů titulu Mistr rukodělné výroby a malý řemeslnický trh.

STÁLÁ EXPOZICE NA DLASKOVĚ STATKU
Z jednoho kmene – stálá expozice na Dlaskově statku je věnována tradičním technologiím rukodělného zpracování přírodních matriálů – dřeva a proutí. Samostatná část expozice je pak věnována podomácké výrobě v Pojizeří, pro kterou byly nástroje a náčiní vyrobené ze dřeva nezbytné – zpracování lnu a tkalcovství a podomáckému broušení drahých kamenů.