Akce

Otevírací hodiny

Otevřeno denně kromě pondělí:
květen – září:
9:00 – 17:00 hod.
říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

Kontakt

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

TOP VÝSTAVA: NEJVĚTŠÍ ČESKÉ DRAHOKAMY – AKVIZICE STOLETÍ Otevření výstavy

24.10.2017

Více než půl roku jsme se snažili získat finance na unikátní sbírku fasetovaných brusů drahokamových křemenných odrůd (záhněda, citrín, křišťál), které pochází převážně z moravských a také z českých nalezišť. Sbírku broušených kamenů v hodnotě více jak jeden milion korun se nám podařilo zakoupit od soukromého sběratele díky financím získaným od Libereckého kraje a od Ministerstva kultury. Sbírka se tak stala největší zakoupenou akvizicí v celé historii turnovského muzea a právem jí můžeme označit za jeden z českých „pokladů“.
Jedinečnost sbírky, která obsahuje celkem 226 kusů, spočívá ve vzácnosti výskytu takto velkých kamenů v drahokamové kvalitě na území České republiky (největším kamenem je záhněda o hmotnosti 508 gramů, dalších 16 kamenů dosahuje hmotnosti větší než 100 gramů). Všechny kameny jsou přesně lokalizované, což unikátnost sbírky fasetovaných brusů pocházejících pouze z území Čech ještě zvyšuje. Z velké části se totiž jedná o dnes již nedostupný materiál. Převážná část výbrusů ve sbírce je z lokalit nacházejících se na Českomoravské vysočině, dva kameny pocházejí z lokality Rádlo u Jablonce nad Nisou.
Autor sbírky je soukromý sběratel a brusič minerálů a od roku 1980 navštěvoval setkání sběratelů v Tišnově. Na těchto akcích se seznámil s přítomnými sběrateli a byla tak záruka, že kameny získané od nich pocházejí z uvedených lokalit. Mnohé lokality byly společně navštíveny. Nálezy pocházejí z povrchových sběrů na polích, z výkopů při stavebních pracích a meliorací, a z výkopů na trase plynovodu.
Sbírka vznikla v letech 1980 až 1990 z vlastních sběrů autora sbírky a dále nákupem zlomkových kamenů od sběratelů minerálů. Získané kameny byly namočeny do imerzní kapaliny (benzen, toluen, ředidlo pro syntetické nátěrové hmoty), která umožňuje při dobrém osvětlení pohled dovnitř krystalů odrůd křemene. Čisté části krystalů bez poruch byly vyříznuty a autor sbírky je nahrubo vybrousil do požadovaného tvaru. Práce byla vedena tak, aby byla zachována nejvyšší hmotnost čistého kamene za účelem získání velkého sbírkového výbrusu z dané lokality. Fasetové broušení prováděl brusič drahých kamenů pan Jiří Baudyš z Turnova.
Mineralogické sbírky turnovského muzea zahrnují unikátní kolekci broušených drahých kamenů, která je po sbírkách Národního muzea v Praze druhá největší v republice. Přesto fasetované brusy z území České republiky jsou v ní zastoupeny v naprosto minimálním množství a brusy, jejichž hmotnost přesahuje desítky, příp. stovky gramů v ní dokonce chybí.
Národní muzeum v Praze takto velké brusy kamenů z českého území také nevlastní. V případě briliantového brusu záhnědy z lokality Záseka-Zahradiště o rozměrech 92×63,5 mm a hmotnosti 508 g stále pátráme, jestli se nejedná o největší broušený drahokam z území České republiky vůbec. Kromě nich ale nelze opomenout ani dokonale čisté brusy citrínů, které jsou celosvětově vzácné. Ve svém rozsahu nemá sbírka zřejmě u nás konkurenci a největší brusy jsou výjimečné i ve světovém měřítku.
Návštěvníci mají jedinečnou šanci spatřit část unikátní sbírky, která bude vystavena v Muzeu Českého ráje v Turnově v prostoru Klenotnice, a to od 24. 10. do 3. 12. 2017. Poté bude uschována zpět do depozitárního trezoru.

X