Galerie

Galerie Muzea Českého ráje byla otevřena v roce 1974, kdy v ní byl veřejnosti po desetiletích znovu představen čerstvě restaurovaný unikátní obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. Ten dodnes zůstal největším a zřejmě také nejpopulárnějším exponátem muzea. Námětem díla je báseň Beneš Heřmanóv z Rukopisu Královédvorského, popisující bitvu mezi saským vojskem a českým lidem ve skalním městě nedaleko Turnova.

Jedno z největších evropských pláten o rozměrech 10 x 8,5 m namalovali V. Bartoněk, K.V. Mašek a V. Jansa podle předlohy Mikoláše Alše pro pavilón Klubu českých turistů na Národopisné výstavě v Praze 1895. Obraz tam byl nainstalován jako diorama, se skutečnými předměty – balvany, keři a kmeny stromů v popředí, aby byla vytvořena iluze reálného prostoru. Turnov se jej od počátku snažil získat, byl tu vystaven od Krajinské výstavy 1925 do r. 1931, pak opět na desetiletí zmizel v provizorních skladištích. V 50. letech bylo srolované plátno převezeno na Hlubokou, kde mělo být hlavním exponátem nové Alšovy jihočeské galerie, ale do expozic v zámecké oranžerii se nevešlo.

V roce 1960 tak bylo definitivně převezeno do Turnova, ale trvalo ještě dalších 14 let, než mohl být otevřen nový pavilón, postavený turnovskými občany na místě dvora věznice bývalého okresního soudu. Muzeum Českého ráje tak vedle turistické atrakce současně získalo prostor k pořádání krátkodobých výstav, koncertů a společenských akcí.

Muzeum Českého ráje v Turnově
Skálova 71, 511 01 Turnov