Jaroslav Kohout – houslař

Kontakt: +420 481 322 106 / mail@muzeum-turnov.cz

Jaroslav Kohout – houslař

Jaroslav Kohout  

Jaroslav Kohout je výjimečným mistrem v oboru výroby a oprav houslí, v němž se navíc etabloval nejen svými praktickými dovednostmi a zručností, ale také svým intenzivním působením na poli teoretické přípravy nových houslařů. Jeho cestu k tomuto neobvyklému řemeslu směřovala vedle vzoru otce – zručného dřevořezbáře. Na Chebsku, kde se narodil, se také začal roku 1994 připravovat na svou budoucí profesní dráhu, a to studiem na Středním odborném učilišti hudebních nástrojů, kde v roce 1997 maturoval v oboru Houslař, který ho komplexně připravil na budoucí dráhu co do znalosti historie, konstrukce a stavby smyčcových hudebních nástrojů.

První praktické zkušenosti ze samostatného působení v oblasti výroby a seřizování houslí získával poté po dobu tří let v podniku Strunal Luby. Dveře ke sbírání zahraničních zkušeností se mu otevřely nabídkou stáže na konzervatoři v čínské Šanghaji (International Conservatory of Shanghai), kde rok pracoval na opravách a seřizování cenných smyčcových nástrojů. Další výraznou metou v jeho profesním životě se stala v roce 2002 příležitost pracovat v dílně proslulé pražské houslařské rodiny Špidlenů. Zde se Jaroslav Kohout na mimořádně kvalitní úrovni cvičil ve všech technikách oprav a restaurování smyčcových nástrojů, vedle toho se však také zabýval stavbou nástrojů nových, vytvářených pod dojmem instrumentů vzešlých z tvorby houslařských mistrů Přemysla a Jana Špidlenů. Po opuštění Atelieru Špidlen pracoval Jaroslav Kohout kratší dobu jako opravář a restaurátor v Hudebních nástrojích U Zlatého kohouta v Praze, než si v roce 2008 založil vlastní živnost – restaurování, výrobu a obchod hudebními nástroji v Liberci. V roce 2012 se stal členem Kruhu umělců houslařů – prestižního profesního sdružení těch nejlepších houslařů, smyčcařů a restaurátorů smyčcových hudebních nástrojů v ČR.

V současné době Jaroslav Kohout pracuje pro nejvýznamnější české hudebníky – k jeho klientům patří Pavel Šporcl, Josef Suk, prof. Ivan Ženatý, prof. Alena Čechová, Leoš Čepický (Wihanovo kvarteto), Ladislav Cígler (dirigent Filharmonie mladých Praha). Vedle každoroční účasti na Mezinárodních houslových kurzech v Turnově prezentuje své umění např. na stejnojmenných kurzech pořádaných ostravskou konzervatoří nebo na Mezinárodní houslařské soutěži Věnceslava Metelky v Náchodě. Na poli pedagogickém je třeba jmenovat jeho přednáškovou činnost v oboru restaurování a oprav hudebních nástrojů na Středním odborném učilišti hudebních nástrojů v Chebu. Předávání cenných zkušeností a zprostředkování neobyčejného houslařského umění však Jaroslav Kohout realizuje také prostřednictvím nabídky vlastních kurzů pod názvem Na jeden den houslařem, kde se zájemci seznámí s historií a konstrukcí nástrojů, jejich akustickými zákonitostmi a vyzkouší si různé techniky houslařského řemesla. Ve své dílně pracuje podle tradičních modelů: Stradivari, Guarneri, Amati a ze dřeva upřednostňuje javor z Bosny a smrk z italských Dolomit, jejichž stáří nesmí klesnout pod pět let, aby bylo zaručeno dostatečné vyzrání, které vyloučí případné pozdější deformace.

Housle, práce Jaroslava Kohouta
Housle
Hlava houslí s ladícími kolíky (z dílny Jaroslava Kohouta)
Hlava houslí s ladícími kolíky
Jaroslav Kohout při práci
Jaroslav Kohout
Výroba houslí – krk a hlava houslí, dlátka, z dílny Jaroslava Kohouta
Výroba houslí
Výroba houslí, spodní deska – z dílny Jaroslava Kohouta
Výroba houslí, spodní deska
Houslař Jaroslav Kohout ve své dílně
Jaroslav Kohout
X