Výstava

Otevírací hodiny

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

Kontakt

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

Chvála píli včel – Výstava ke 110. výročí založení včelařského spolku v Turnově

18.04.2013 - 29.09.2013

Věděli jste, že za bezvětří dosahuje letící včela rychlosti až 29 km za hodinu? Že včelí matka naklade až 2000 vajíček za den a až 200 000 vajíček za jediný rok? Že k vytvoření 1 kg medu musí dělnice nanosit do úlu 3 litry nektaru? Že si včely předávají informace o směru a vzdálenosti bohatého zdroje nektaru a pylu pomocí tanečků? Nebo že včely mají paměť a dokáží se učit? Že včely nedokážou rozpoznat červenou barvu a vidí ji jako černou?

To vše a mnoho dalšího zjistíte na výstavě “Chvála píli včel”, která byla připravena ve spolupráci s Českým svazem včelařů – základní organizací Turnov k výročí 110 let od založení místního včelařského spolku a zároveň k připomenutí 115 let od počátků organizovaného včelaření na Turnovsku. Výstava je koncipována jako zábava i poučení pro celou rodinu, při její realizaci byly totiž středem pozornosti děti, které se tak s vámi na výstavě určitě nebudou nudit. Čeká na ně více než desítka interaktivních stanovišť a také speciálně graficky upravená linie informací, díky které se o životě včelstva i práci včelaře dozví to základní, aniž by byly zahlceny množstvím nepřehledného textu. Na připravených hracích místech si pak mohou vše také prakticky vyzkoušet a poznat tak život včely i úkoly včelaře doslova na vlastní kůži: stavění včelího plástu, prolet výstavou s křidélky na zádech, obří bzučící slaměný úl, vyzkoušení práce s medometem i dýmákem, zkoumání včelího těla pod mikroskopem, obléknutí se do včelařské kombinézy a kukly a mnoho dalšího. Součástí výstavy je také soutěž o nejzajímavější fotografii malých návštěvníků –včelek/včelařů z výstavy, aktéři těch nejlepších snímků obdrží po skončení výstavy medově sladkou odměnu.

Mezi trojrozměrnými exponáty výstava představí historické i zcela moderní nástroje a pomůcky, kterými se včelaři už více než sto let při své činnosti obklopují. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky včelařského vybavení ze sbírek Národního zemědělského muzea na zámku Kačina a okolních muzeí, ale také z domácností samotných členů turnovského včelařského spolku a především z bohaté kolekce významného sběratele včelařských propriet, pana Josefa Kysela z Jinolic. Stěžejním cílem výstavy je přirozeně osvětlení a připomenutí dlouhé historie místního včelařského spolku, v touze po informacích uspokojíme však i „nevčelaře“, kterým přiblížíme hlavní rysy včelařské činnosti i zábavné zajímavosti ze života včelího společenství. O tematické entrée do výstavy se postarají historické fotografie lidové architektury v Pojizeří, které zachycují včelaření v regionu na přelomu 19. a 20. století.

Vezměte tedy do muzea své děti, vnoučata či mladší sourozence a přijďte se společně pobavit i poučit! Věříme, že nejen včelaře, ale také zájemce o včelaření a o regionální historii obecně výstava potěší.

Muzeum Českého ráje děkuje za spolupráci na přípravě a realizaci výstavy:

  • ZO ČSV Turnov
  • Státní okresní archiv Semily
  • Národní zemědělské muzeum – Muzeum českého venkova Kačina
  • Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí
  • Regionální muzeum a galerie v Jičíně
  • Vlastivědné museum pro Vysoké nad Jizerou a okolí
  • ZO ČSV Lomnice nad Popelkou
  • Výrobní podnik Ještěd, s. r. o. Liberec
  • Český svaz včelařů, o. s.
  • Včelařské potřeby JaHan s. r. o. Rovensko pod Troskami
  • Rybářské potřeby Miroslav Štrojsa Turnov
  • Dřevo Trust, a.s.  Turnov Vesecko
  • Pan Josef Kyselo z Jinolic
  • Pan Ing. Josef Matura z Lomnice nad Popelkou a paní Jarmila Bémová z Chuchelny
  • Manželé Vojtíškovi z Veselé u Semil

Výstava potrvá v galerii muzea do 29. září 2013.

X