Já, Josef Dlask – návrat hospodáře

23.4.2016 - 31.12.2019

300 let na Dlaskova statku – nová stálá expozice

Málokdy se stává, aby jediná budova zastínila svým významem i proslulostí celou lokalitu, v níž se nachází. V případě Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova se to tak skutečně stalo.

Nejen proto, že tato Národní kulturní památka patří k nejvýznačnějším a nejzachovalejším památkám lidové architektury celého severočeského regionu. Přistupuje k tomu i nemalý kulturně historický význam tohoto objektu, spočívající ve skutečnosti, že jedním z jeho majitelů byl vzdělaný sedlák a lidový písmák Josef Dlask (1782-1853), jenž po sobě zanechal cenné paměti, popisující duchovní i materiální svět českého sedláka první poloviny 19. století a stavební vývoj jeho usedlosti od počátku 18. století, kdy byl přenesen z původního místa, ležícího blíže toku řeky Jizery, příliš často ohrožovaného povodněmi na místo dnešní.

Muzeum Českého ráje v Turnově v roce 2016, ve kterém si Dlaskův statek v Dolánkách připomíná 300 let svého trvání, připravilo pro návštěvníky novou stálou expozici s názvem „Já Josef Dlask – návrat hospodáře“. Návštěvníky uvede do doby, kdy písmák Josef Dlask se svou rodinou trávil všední i sváteční dny ve své usedlosti. Dům i hospodářské budovy tak ožijí scénami, inspirovanými událostmi popsanými Josefem Dlaskem.

Dlaskův statek otevřen denně kromě pondělí od 9.00 do 16.00 hod.