Akce

OTEVÍRACÍ HODINY

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

KONTAKT

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

EXKURZE: Co přinesla Jizera – okénko do geologické minulosti Českého masivu

29.05.2021

V rámci odloženého Dne Země s Geoparkem UNESCO Český ráj a Týdne Evropských geoparků pořádá Geopark Český ráj o.p.s. ve spolupráci s Muzeem Českého ráje v Turnově exkurzi:

Co přinesla Jizera – okénko do geologické minulosti Českého masivu

Sraz: 29.5.2021 (sobota) v 9:30 před Muzeem Českého ráje v Turnově
Cíl: Dolánky u Turnova; předpokládaný konec exkurze do 15:00, možnost návratu zpět do Turnova
Vzdálenost: exkurzní trasa do Dolánek a po Dolánkách 4 km, v případě procházky k Bartošově peci 8 km; přechody po zpevněný cestách, pohyb po štěrkopískovém břehu Jizery, v suti ve svahu.
Finanční náklady: žádné
Vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení (dle počasí), svačina a pití, dobrá nálada, malé kladívko (není nutné), roušky nebo respirátory!!!s
Bezpečnostní opatření: účastníci budou mezi sebou dodržovat rozestupy min. 2 metry, každý účastník bude vybaven rouškou nebo respirátorem splňující zdravotnickou normu.

Výchozím bodem vycházky je budova Muzea Českého ráje ve Skálově ulici. Zde si prohlédneme mineralogickou sbírku. Od muzea se vydáme po modré turistické značce směrem na Dolánky. Projdeme kolem šperkařské školy, bývalých kasáren a vejdeme do turnovského parku. Něco si povíme o kvartérních pokryvech (1), ale při sestupu do údolí Jizery budeme již pozorovat horniny druhohorního stáří. V Dolánkách projdeme kolem Dlaskova statku, zamíříme k železničnímu přejezdu a nedaleko za ním (50 m) se rozkládá známý profil jizerským souvrstvím české křídové pánve (2). Profil si prohlédneme a vydáme se po modré turistické značce, která nás povede údolím Vazoveckého potoka. V případě kratší varianty se zastavíme u pramene Bezednice (3), pokud zvolíme delší variantu dojdeme až k Bartošově peci (4), kde si povíme o rozdílech mezi pseudokrasem a krasovým územím. Z údolí Vazoveckého potoka se vrátíme zpět do Dolánek, kde se vydáme po zelené turistické značce směrem ke Zrcadlové koze, podíváme se na pěnovcový vodopád pod Myšinou (5) a na zpáteční cestě proběhne povrchový sběr zkamenělin (6), kterých se nachází v suťovištích pod stěnami požehnaně. Naši pouť Dolánkami zakončíme na štěrkopískových březích velké Jizery (6). Na základě hornin, minerálů, ale i pozůstatků po činnosti člověka (co přinesla Jizera) zkusíme zrekonstruovat jakými geologickými jednotkami, ale i místy, Jizera protéká, a sestavíme tak kompletní geologickou historii naší krajiny.

Mgr. Jan Bubal, geolog Ing. Blanka Nedvědická, ředitelka

Akce se koná s finanční podporou Libereckého kraje

Geologická exkurze – podrobnější informace
Geologická exkurze – podrobnější informace

V rámci odloženého Dne Země s Geoparkem UNESCO Český ráj a Týdne Evropských geoparků pořádá Geopark Český ráj o.p.s. ve spolupráci s Muzeem Českého ráje v Turnově exkurzi: Co přinesla Jizera - okénko do geologické minulosti Českého masivu Sraz: 29.5.2021 (sobota) v 9:30 před Muzeem Českého ráje v Turnově Cíl: Dolánky u Turnova; předpokládaný konec exkurze do 15:00, možnost návratu zpět do Turnova Vzdálenost: exkurzní trasa do Dolánek a po Dolánkách 4 km, v případě procházky k Bartošově peci 8 km; přechody po zpevněný cestách, pohyb po štěrkopískovém břehu Jizery, v suti ve svahu. Finanční náklady: žádné Vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení (dle počasí), svačina a pití, dobrá nálada, malé kladívko (není nutné), roušky nebo respirátory!!!s Bezpečnostní opatření: účastníci budou mezi sebou dodržovat rozestupy min. 2 metry, každý účastník bude vybaven rouškou nebo respirátorem splňující zdravotnickou normu. Výchozím bodem vycházky je budova Muzea Českého ráje ve Skálově ulici. Zde si prohlédneme mineralogickou sbírku. Od muzea se vydáme po modré turistické značce směrem na Dolánky. Projdeme kolem šperkařské školy, bývalých kasáren a vejdeme do turnovského parku. Něco si povíme o kvartérních pokryvech (1), ale při sestupu do údolí Jizery budeme již pozorovat horniny druhohorního stáří. V Dolánkách projdeme kolem Dlaskova statku, zamíříme k železničnímu přejezdu a nedaleko za ním (50 m) se rozkládá známý profil jizerským souvrstvím české křídové pánve (2). Profil si prohlédneme a vydáme se po modré turistické značce, která nás povede údolím Vazoveckého potoka. V případě kratší varianty se zastavíme u pramene Bezednice (3), pokud zvolíme delší variantu dojdeme až k Bartošově peci (4), kde si povíme o rozdílech mezi pseudokrasem a krasovým územím. Z údolí Vazoveckého potoka se vrátíme zpět do Dolánek, kde se vydáme po zelené turistické značce směrem ke Zrcadlové koze, podíváme se na pěnovcový vodopád pod Myšinou (5) a na zpáteční cestě proběhne povrchový sběr zkamenělin (6), kterých se nachází v suťovištích pod stěnami požehnaně. Naši pouť Dolánkami zakončíme na štěrkopískových březích velké Jizery (6). Na základě hornin, minerálů, ale i pozůstatků po činnosti člověka (co přinesla Jizera) zkusíme zrekonstruovat jakými geologickými jednotkami, ale i místy, Jizera protéká, a sestavíme tak kompletní geologickou historii naší krajiny. Mgr. Jan Bubal, geolog Ing. Blanka Nedvědická, ředitelka Akce se koná s finanční podporou Libereckého kraje

X