Listopad – Top exponát

Kontakt: +420 481 322 106 / mail@muzeum-turnov.cz

Listopad – Top exponát

SECESNÍ ZÁVĚS

Mimořádná akvizice turnovského muzea!

Secesní závěs vějířovitě prolamovaný secesní závěs s opály, perlami a syntetickými drahokamy 

Muzeu Českého ráje v Turnově se podařila výjimečná akvizice více než 100 let starého secesního závěsu s opály, perlami a syntetickými drahokamy. Bezmála před dvěma lety se na kurátora sbírky šperku turnovského muzea Miroslava Cogana obrátila paní Helena Frost, žijící v Kalifornii, s prosbou o určení šperku, zlatého závěsu s drahokamy, který kdysi dostala od svého strýce, bohatého pražského kožišníka. Po sňatku s americkým tenistou (později politologem) Johnem W. Frostem jej v roce 1957 odvezla s sebou do Spojených států. Vějířovitě prolamovaný secesní závěs s opály, perlami a syntetickými drahokamy (kolem roku 1900 byly ve šperku atraktivní novinkou) má charakteristické rysy produkce turnovské šperkařské školy. Po nahlédnutí do sbírky předlohových návrhů profesora Antonína Karče byl skutečně návrh závěsu nalezen na listu datovaném 12. 5. 1909.
To, že byl závěs ve šperkařské škole i zhotoven, stvrzuje punc s písmeny TS, který po našem dotazu, majitelka na uzávěru řetízku nalezla a dokládá to nakonec i zlacená viněta C. k. Odborná škola zlatnická v Turnově na polstrování originálního pouzdra, v němž je závěs po celou dobu uchováván. Bylo proto naším eminentním zájmem dostat šperk zpět do Turnova a stejně uvažovala i paní Frost. Akceptovali jsme proto navrženou cenu 2000 dolarů, plus náklady na poštovné. Cena v souhrnu nepřekračuje ceny autorských a sběrateli vyhledávaných secesních šperků na našem trhu, například z dílny Marie Křivánkové. Vzhledem k vysokému věku devadesáti let však pro paní Helenku bylo obtížné šperk dobře zabalit a absolvovat poměrně složitou proceduru odeslání závěsu do Turnova. Obrátili jsme se proto s prosbou o pomoc na Julii Turner, americkou šperkařku a galeristku žijící v Los Angeles, která se v roce 2007 účastnila našeho mezinárodního šperkařského sympozia. Přestože již od té doby uplynulo šestnáct let, Julie okamžitě zareagovala a velmi ochotně pomohla. Navíc vzniklo mezi oběma ženami i přes velký věkový rozdíl přátelství a v posledním e-mailu se Julie těší, že s paní Helenkou zůstane i nadále ve spojení. Přestože turnovské muzeum od roku 2010 (a předtím řadou výstav) v nové Klenotnici zpřístupnilo historickou sbírku šperků a klenotů z turnovské šperkařské školy, ve vlastní muzejní sbírce byly dosud školní práce zastoupeny jen souborem drobných žákovských rytin v drahokamech a díky koupi Karčovy pozůstalosti (2008) i soupravou hřebenů, které jsou rovněž mezi zmíněnými Karčovými návrhy. Proto je pro turnovské muzeum výtvarně i řemeslně hodnotný a autorsky i časově přesně určený závěs zásadním přírůstkem. To vedlo k myšlence připomenout význam Antonína Karče (1879-1952) nejen pro turnovskou školu, ale i české zlatnictví tím, že v příštím roce k sedmdesátém výročí jeho úmrtí bude rozšířena instalaci v muzejní Klenotnici o další prokázané realizace Karčových návrhů.
 
„To, že se do Muzea Českého ráje dostane šperk až zpoza oceánu a vrátí se tak do města svého vzniku, je dokladem velké důvěry v odbornost místních kurátorů a ve skvělou úroveň sbírek i celého muzea“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
 
Vějířovitě prolamovaný secesní závěs s opály, perlami a syntetickými drahokamy
Vějířovitě prolamovaný secesní závěs s opály, perlami a syntetickými drahokamy
Vějířovitě prolamovaný secesní závěs s opály, perlami a syntetickými drahokamy
Vějířovitě prolamovaný secesní závěs s opály, perlami a syntetickými drahokamy
 
Vějířovitě prolamovaný secesní závěs s opály, perlami a syntetickými drahokamy
Vějířovitě prolamovaný secesní závěs s opály, perlami a syntetickými drahokamy
 
 
Popis šperku: Závěs 14K zlato, opály, perly (tzv. kočičí zuby), syntetický rubín, syntetický korund hnědooranžové barvy, punc ryzosti 585/100 a značka turnovské školy TS, váha 7,9 g, v. 6,7 cm.
Škola pravidelně uvolňovala některé výrobky do dobročinných aukcí, nebo je přímo prodávala zájemcům, takto mohl závěs získat strýc paní Heleny Frost.
X