Říjen – Top exponát

Kontakt: +420 481 322 106 / mail@muzeum-turnov.cz

Říjen – Top exponát

AMETYSTOVÁ GEODA

 

Tentokrát jsme si pro vás připravili dvě unikátní ametystové geody, jedné z Podkrkonoší a druhé z Brazílie.
Exponáty vám představí geolog-mineralog Mgr. Jan Bubal. 
 
Menší Ametystová geoda byla nalezena na lokalitě Kumburk a pochází ze sbírky MUDr. Jiřího Šolce. Na první pohled zaujme sytě fialovou barvou, která převládá na špičce krystalů, zatímco spodní části krystalů jsou světlejší. Je to jen část geody, jejíž původní velikost mohla být i několik desítek centimetrů větší. Největší geody nalezené v Podkrkonoší dosahovaly velikosti i přes 50 cm s krystaly mnohdy až 5 cm velkými. O té největší pochází záznam z roku 1935. Byla nalezena nedaleko tzv. Vzdychánku nad Prackovem, měla bochníkovitý tvar a rozměry 80 x 60 x 27 cm. Pecka byla při zkoumání na místě nálezu rozbita na tři kusy. Ve všech třech částech byly dutiny o rozměrech 15–20 cm s ametystovými krystaly značné velikosti a sytě fialové barvy. Kde se dnes její části nachází, není známo.
Ametystová geoda (lokalita Kumburk)
Ametystová geoda (lokalita Kumburk)
 
Druhá ametystová geoda o rozměrech 50 x 40 x 15 cm a váze cca 80 kg pochází z Brazílie a je ve skutečnosti jen nepatrnou částí unikátní geody o velikosti 10 x 5 x 3 m, která vážila 7 tun. Tvoří ji sytě fialové až několik centimetrů velké krystaly ametystu. Brazilské ametysty se nachází v nejrozsáhlejších bazaltových výlevech na zemi, které zaujímají plochu více než 1,5 milionu km2. V bazaltových výlevech jsou raženy štoly a geody jsou dobývány klasickým hornickým způsobem. Každá geoda je opatrně oddělena od matečné horniny a vynesena na povrch. Často bývají opatřeny betonovou patkou a následně rozřezány a naleštěny. Geody jsou na povrchu potaženy tenkou vrstvou betonu / pro zpevnění / a nakonec nabarveny tmavě zelenou barvou. Obě uvedené geody jsou součástí našich sbírek a jsou vystaveny v expozici Geologie-mineralogie.
V porovnání s obrovskými ametystovými geodami z Brazílie, které dosahují velikosti až několika metrů, se zdají ametystové geody z Podkrkonoší nevýznamné, ale patří k nejkrásnějším a nejlepším v celé Evropě.
Ametystová geoda (lokalita Brazílie)
Ametystová geoda (lokalita Brazílie)
Ametystová geoda (lokalita Brazílie)
Ametystová geoda (lokalita Brazílie)
 
 
X