Letařovická poutní tradice

Kontakt: +420 481 322 106 / mail@muzeum-turnov.cz

Letařovická poutní tradice

Jižně od Českého Dubu se nachází osada Letařovice a v ní poutní kostel sv. Jakuba Většího. Do tamního kostela zasvěcenému patronovi poutníků putovali věřící za duchovní očistou z daleka i blízka pravděpodobně již od středověku a živá poutní tradice zde vzkvétala a vzkvétá po mnoho generací.

K přerušení tradice zde na několik desetiletí došlo v období socialismu. Po sametové revoluci však aktivní sousedé a dobrovolní hasiči ze sousedních Hradčan na přerušenou tradici navázali hned v roce 1990. Od té doby se v Letařovicích opět koná každou poslední červencovou neděli tradiční svatojakubská pouť. Jde o důležitou událost lokálního významu, kde se sejdou jak věřící, tak i sousedé a rodáci. Celá událost začíná kolem desáté hodiny dopoledne, kdy se v kostele sv. Jakuba rozezní zvon a začne poutní mše svatá. Na návsi se odehrává světská část pouti, kterou zajišťují organizátoři – Sbor dobrovolných hasičů Hradčany. Hasiči sami obstarávají občerstvení. Chybět nesmí klobásy a pivo. Sladké koláče a zákusky pečou místní ženy. Malou letařovickou náves lemuje několik stánků, kde mohou návštěvníci zakoupit cukrovinky, perníky, košíky, balónky nebo drobné domácí potřeby. Důležitou součást akce tvoří podještědská dechová hudba Plechařinka, která hraje celý den k tanci i poslechu.

Od roku 2011 se v Letařovicích odehrává i festival Pouť mezi dvěma Jány. Akci organizuje spolek Dubáci z nedalekého Trávníčku a na programu se významně podílí i podještědský folklorní soubor Horačky. V roce 2015 na sebe vzala „mezijánská“ pouť podobu Božího těla, tedy procesí u příležitosti církevní slavnosti Těla a Krve Páně. Jedná se o katolický svátek připadající dle liturgického kalendáře na přelom května a června. Pouť mezi dvěma Jány se tedy každoročně odehrává na prahu léta. Bývá zahájena v pátek večer, v předvečer pouti samotné, koncertem v kostele. Organizátoři pro tuto příležitost zvou interprety lidové či folkové hudby. V sobotu pouť začíná mší svatou doprovázenou barokní hudbou a zvoněním zvonů. Po mši svaté vychází z kostela procesí, které má díky folklornímu souboru podobu lidového procesí 18. až 19. století. Za zpěvu barokních písní jsou obcházeny čtyři oltáře umístěné na lesních cestách kolem Letařovic, u kterých je konána krátká pobožnost. Další program v kostele tvoří přednášky odborníků na téma spojené s poutní tradicí či místní historií. Nedílnou součástí festivalu je i barokní lidové divadlo. Na návsi mezi stánky s občerstvením, perníky, hrníčky a jiným drobným zbožím se během dne odehrává divadlo pro děti či vystoupení folklorního souboru.

Poutní kostel sv. Jakuba v Letařovicích leží na Svatojakubské cestě vedoucí ze Žitavy do španělského Santiaga de Compostela. Proto je vyhledávaným cílem mnoha poutníků, kteří putují mnoho set kilometrů do nejvýznamnějšího poutního místa Evropy. Tyto poutě k hrobu sv. Jakuba Většího mají mnohasetletou tradici sahající až do 10. století. Již v období raného středověku se staly fenoménem a v jižní Evropě se rozšířil systém značení jednotlivých poutnických cest pomocí orientačních kamenů označených svatojakubskou mušlí hřebenatkou. Masové oblibě v moderní době se pouť do Compostely začala těšit v osmdesátých letech 20. století. Od té doby počet poutníků každoročně stále narůstá. V současnosti je cestami do Compostely protkaná celá Evropa a ročně se na pouť vydá několik set tisíc lidí. Proto se také stala součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

X