Top exponát měsíce prosince – Podmalba na skle Ukřižování sv. Starosty

Podmalba na skle s vyobrazením Ukřižování sv. Starosty se řadí ke starší vrstvě podmaleb z oblasti severovýchodních Čech. Jedná se o práci školeného malíře skla, provedenou olejovou temperou. Podmalba je datována rokem 1764. Exponát je součástí souboru podmaleb na skle ze sbírky manželů Jany a Josefa Scheybalových, které shromáždila Scheybalova rodina – Josef Václav, jeho otec a dědeček. Jedná se o podmalby z 18. a 19. století, které převážně pocházejí z dílen ze severočeské sklářské oblasti a z oblasti severovýchodních Čech. Vedle těchto děl Scheybalova sbírka podmaleb, která je součástí rozsáhlé akvizice, kterou muzeum získalo v roce 2010, obsahuje i repliky původních originálů, jejichž autorkou je matka J. V. Scheybala, Anna Scheybalová.

Více na Prosinec – Top exponát – Muzeum Turnov (muzeum-turnov.cz)

Podmalba Ukřižování svaté Starosty