Krystaly – 80 let ve službách technického pokroku / CRYTUR TURNOV (Slavnostní zahájení výstavy 16. 3.)

CRYTUR POZVANKA

Syntetické krystaly z Turnova přispívají k rozvoji techniky už 80 let.
Češi patří mezi absolutní světovou špičku v pěstování monokrystalů granátu pro technické využití. Od založení Výzkumného ústavu pro drahokamy v Turnově uplynulo letos už 80 let a turnovský Crytur si letos toto výročí připomíná výstavou, kterou chce veřejnosti představit, čím se tato technologická společnost zabývá. U příležitosti tohoto výročí bude od 16. března do 18. června v Muzeu Českého ráje k vidění výstava „Krystaly – 80 let ve službách technického pokroku“. Výstava provede návštěvníky expozicí, která jim pomůže pochopit princip výroby monokrystalů i jejich použití v reálné technice. Vysvětlí, proč jsou potřeba krystaly v elektronové mikroskopii, medicinálních laserech, v osvětlovací technice nebo na částicových detektorech v CERNu. Velká část exponátů bude interaktivní, aby si návštěvníci mohli na vlastní kůži osahat, k čemu se přístroje obsahující krystaly z Turnova opravdu používají. Samozřejmostí je i shrnutí historie pěstování krystalů v Turnově.

Syntetické krystaly už bezmála jedno století nenápadně přispívají k lepší kvalitě života nás všech. Výstava s názvem KRYSTALY VE SLUŽBÁCH TECHNICKÉHO POKROKU se tak pokusí provést návštěvníka historií pěstování krystalů a předvede způsob, jakým se syntetické krystaly připravují dnes. Umožní nahlédnout pod pokličku všeho, čím se dnes vlastně zabývá turnovský CRYTUR, a vyzkoušet na vlastní kůži, ve kterých moderních technologiích dnes krystaly nacházejí své uplatnění. Práci turnovské progresivní firmy CRYTUR nalézáme v řadě odvětví, která zde budou představena velmi názornou a interaktivní formou. Každý návštěvník po zhlédnutí této výstavy bude mít mnohem jasnější představu, co se za zdmi CRYTURu vlastně děje. Neuvěřitelně zní, že se bez něj neobejdou ve švýcarském CERNu, ale ani v medicíně, mikroskopii, geologii, v rentgenových kamerách nebo třeba, když chcete odstranit staré tetování. Pěstování krystalů – důležitá práce turnovského CRYTURu. Chcete vidět, jak roste krystal? Díky hologramu to uvidíte do minuty, i když ve skutečnosti to trvá třeba měsíc! To a mnoho dalšího čeká na návštěvníky této výjimečné výstavy, kterou by chtěl turnovský CRYTUR oslavit 80 let trvající tradici tohoto extrémně zajímavého oboru v Turnově.
Společnost Crytur je ryze česká technologická společnost se zaměřením na technická řešení pro vyspělé vědecké a náročné průmyslové aplikace. Svým působením navazuje na tradici pěstování krystalů v Turnově sahající až do roku 1943 a v současné době zaměstnává téměř 400 lidí z regionu.

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 16. března od 17:00.

Úvodní slovo Ing. Jan Bitman, marketing manager Crytur Turnov.
Hudební doprovod vernisáže: Duo BigBand a Sáva Klobušická

Výstavní sál / 16. 3. – 18. 6. 2023

Komentované prohlídky výstavy:
Úterý 21. 3., 18. 4. a 23. 5. (17:00)
Sobota 1. 4., 29. 4. a 13. 5. (14:00)
Pátek 16. 6. (17:00, 20:00)

Crytur Turnov Pozvánka