OTEVŘENÍ EXPOZICE KAMENÁŘSTVÍ PO REVITALIZACI (28. 3.)

Otevření expozice Turnovské kamenářství po revitalizaci
Úterý 28. března od 17:00
Součástí „oslavy“ otevření expozice Kamenářství bude projekce nového propagačního filmu o turnovském muzeu, nominačního filmu k návrhu na zapsání tradičního kamenářství na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky a filmu o tradici sklářské výroby v našem regionu.

V roce 2021 jsme reinstalací granátového kabinetu zahájili rekonstrukci expozice věnované historii kamenářství. Ve spolupráci s firmou Bárta & Bárta tak získala expozice z roku 1994 nový, černobílý a tvarově čistší design i lepší osvětlení, ve kterém vyniká krása a lesk historických granátových šperků. V loňském roce rekonstrukce pokračovala zásadní přeměnou místnosti věnované prezentaci komerčních subjektů. Výsledek byl natolik uspokojivý, že jsme se ve stejném stylu rozhodli postupně inovovat všechny části expozice turnovského kamenářství. Rekonstrukci chronologické části se nám podařilo zařadit mezi rozvojové projekty podpořené naším zřizovatelem, ale zároveň jsme zahájili přípravu reinstalace oddělení turnovské šperkařské školy a mezinárodních šperkařských sympozií.  Na jejich financování připravujeme žádost o dotaci na MK ČR. Termín jejich otevření je zatím otevřený, to ale neznamená, že se renovace kamenářské expozice zastavila. Vlastními silami a z našich prostředků renovujeme úvodní historickou část s ukázkami neolitických nástrojů z kozákovských jaspisů, připomínáme těžbu a zpracování drahokamů v éře Karla IV. a Rudolfa II., samozřejmě i založení turnovského kamenářského bratrstva a vrchol rozvoje turnovského broušení v meziválečné epoše. Při té příležitosti aktualizujeme a zkvalitňujeme výběr vystavených exponátů o nové přírůstky z posledních dvou dekád, a změn tak doznává i textový doprovod. Kromě bezprostředního efektu v podobě atraktivního „face liftu“ stávajících expozic před nadcházející turistickou sezónou, získáváme nové poznatky a instalační zkušenosti, které zúročíme ve zcela nové muzejní expozici, kterou bychom chtěli otevřít v horizontu pěti let.