Červen, 2024

09čvn9:4517:00Geoexkurze z Jeřmanic do Hodkovic nad Mohelkou

Detaily události

Geologické exkurze 2024

V červnu a červenci 2024 se uskuteční geologické exkurze, které pro veřejnost připravuje geolog a mineralog turnovského muzea Mgr. Jan Bubal. Exkurze nejsou určeny jen zájemcům o geologické vědy, ale všem milovníkům historie a krásné přírody. Exkurzí je připravených pět – tři jsou po lokalitách a zajímavostech Českého ráje, jedna se uskuteční v blízkosti Liberce a jedna v okolí Harrachova. Všechny exkurze proběhnou o víkendu, v sobotu nebo v neděli, a jsou celodenní. Všechny exkurze se uskuteční pomocí hromadné dopravy (autobusy, vlaky) a především pěšky. Náklady za dopravu si hradí každý sám, další náklady budou v případě zájmu pouze za vstup do štoly.

Zájemci o jednotlivé exkurze se mohou přihlásit na e-mailové adrese bubal@muzeum-turnov.cz, ve výjimečných případech na telefonním čísle: 778 779 917, nebo osobně na pokladně muzea.

Podrobnosti ke každé exkurzi najdete na webových stránkách muzea www.muzeum-turnov.cz. Vstup do štoly v Harrachově je omezen počtem 25 osob. Přihlašovat se lze od začátku na všechny termíny. Přihlášeným účastníkům budou informace ke každé konkrétní exkurzi podány na e-mailové adresy nebo podle dohody v dostatečném časovém odstupu před exkurzí. U pěších výletů je důležité zvážit svou fyzickou kondici (jedná se delší trasy, ale poměrně rovinatým terénem, které by měl průměrně zdatný turista zvládnout). Přihláška na exkurzi je závazná!

 

  • Geoexkurze z Jeřmanic do Hodkovic nad Mohelkou

Start: 9. června (neděle) v 9:15 na vlakovém nádraží v Jeřmanicích
Trasa: Jeřmanice (vlak) – Jeřmanice (ložisko Sn-W) – Záskalí – Javorník – Rašovské lomy-(Rašovka) – Rašovské sedlo – Žďárek – Hodkovice n. Mohelkou (vlak, bus)
Cíl: Hodkovice n. Mohelkou (vlak, bus); návrat individuálně
Vzdálenost: cca 13–15 km poklidným tempem s mnoha zastávkami (převýšení 360 m)
Předpokládaná délka exkurze: cca 7 hodin.
Finanční náklady: Dopravu na místo srazu a zpět si hradí každý sám.
Vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení a vybavení do terénu (dle počasí), kladivo a vybavení ke sběru vzorků, noviny na balení vzorků, svačina a pití, dobrá nálada.

Stručný popis exkurze: V Jeřmanicích navštívíme výchozy žil, které jsou součástí našeho nejmenšího ložiska cínu a wolframu. Odtud se vydáme přes Záskalí až na vrchol Javorníka, nejvyšší bod naší trasy. Při sestupu do údolí navštívíme lomy v okolí Rašovky a podíváme se i po nějakém tom kamínku. Na posledním úseku do Hodkovic nad Mohelkou navštívíme starý melafyrový lůmek u Žďárku, který je protkán četnými žilkami cihlově červeného mordenitu.

 

Další plánované exkurze:

  • Geoexkurze z Nové Paky do Studence

Start: 16. června (neděle) v 9:40 na vlakovém nádraží Nová Paka město
Trasa: Nová Paka – NS Balka – Paleopark Balka – Levín – (lom Hvězda) – Studenec
Cíl: Studenec (bus); návrat individuálně
Vzdálenost: cca 12 km poklidným tempem s mnoha zastávkami (převýšení 260 m)
Předpokládaná délka exkurze: cca 6–7 hodin.
Finanční náklady: Dopravu na místo srazu a zpět si hradí každý sám.
Vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení a vybavení do terénu (dle počasí), kladivo a vybavení ke sběru vzorků, noviny na balení vzorků, svačina a pití, dobrá nálada

Z Nové Paky se po naučné stezce geologickou historií regionu vydáme do nově otevřeného paleoparku Balka. Odtud vyrazíme přes Levín, s možnou odbočkou do lomu Hvězda, do Studence. Po cestě bude též možnost sbírat minerály.

 

  • Geoexkurze do okolí Harrachova

Start: 22. června (sobota) v 9:45 na autobusovém nádraží v Harrachově
Trasa: Harrachov (důl, muzeum, haldy) Rýžoviště – Zadní Plech – Rýžoviště (U-ložisko) –Krakonošova snídaně – NS Mumlava – Mumlavský vodopád – Harrachov.
Délka prohlídky dolu: 45–60 minut; návštěva dolu není povinná.
Cíl: Harrachov (bus, vlak) nebo individuálně
Omezení: Návštěva podzemí prohlídkového dolu Harrachov je omezena počtem 25 osob.
Vzdálenost: cca 15 km poklidným tempem s mnoha zastávkami (převýšení 500 m)
Předpokládaná délka exkurze: 6–7 hodin. Finanční náklady: Dopravu na místo srazu a zpět, případně vstupné do dolu si hradí každý sám; vstupné: prohlídková štola 150/120Kč + muzeum 50/50 Kč). Vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení a vybavení do terénu (dle počasí), kladivo a vybavení ke sběru vzorků, noviny na balení vzorků, svačina a pití, dobrá nálada.

V případě zájmu navštívíme v Harrachově prohlídkový důl a muzeum, kde se něco dozvíme o historii a technice dolování v Harrachově. V okolí dolu se podíváme také na zbytky hald. Poté se vydáme přes Rýžoviště až na Zadní Plech, kde se nachází malé U-ložisko Rýžoviště. Prohlédneme si pozůstatky po těžbě U-rud a poté se vydáme ke Krakonošově snídani. Odtud už budeme jen pozvolna klesat Mumlavským dolem zpět až do Harrachova.

 

  • Geoexkurze Ze Železného Brodu až na Kozákov

Start: 7. července (neděle) v 9:00 na vlakovém nádraží v Železném Brodě
Trasa: Železný Brod – Hamštejnská rozhledna – Hamštejnský hřbet – (Prackovský vulkán) –Kozákovská Drábovna – Krkavčí skála – (Lom Slap) – Lom Proseč
Cíl: Železný Brod (od lomu jede bus v 15:56 směr Železný Brod, Turnov)
Vzdálenost: cca 13–15 km, poklidným tempem s mnoha zastávkami (převýšení 350–500 m)
Předpokládaná délka exkurze: cca 6–7 hodin.
Finanční náklady: Dopravu na místo srazu a zpět si hradí každý sám.
Vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení a vybavení do terénu (dle počasí), kladivo a vybavení ke sběru vzorků, noviny na balení vzorků, svačina a pití, dobrá nálada

Ze Železného Brodu se vydáme na nově postavenou Hamštejnskou rozhlednu, abychom se rozhlédli do okolí. Po Hamštejnském hřbetu půjdeme až na Vzdychánek, odkud je možné sejít k Prackovskému vulkánu nebo udělat okruh přes Kozákovoskou drábovnu. Tak či tak se pak vydáme na vyhlídku Krkavčí skála, s možností zastávky v lomu Slap (Chuchelna). Exkurzi skončíme v lomu Proseč, kde bude možnost sbírat olivíny. Odtud je možné sejít nebo jet autobusem zpět do Železného Brodu.

 

  • Geoexkurze do okolí Železnice

Start: 20. července (sobota) v 9:00 na vlakovém nádraží Lomnice nad Popelkou
Trasa: Lomnice nad Popelkou (vlak) – Lomnice nad Popelkou (brusič kamenů) – Tábor-Kyje (vlaková zastávka) – lom Doubravice – Železnice – (Zebín) – (Čeřovka) – (Jičín)
Cíl: Železnice nebo Jičín, případně individuálně
Předpokládaná délka exkurze: cca 6–8 hodin
Vzdálenost: cca 10–13 km Mimo úvodního stoupání na horu Tábor, budeme převážně klesat.
Finanční náročnost: dopravu na místo srazu a zpět si hradí každý sám
Vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení (dle počasí a do lomu), svačina a pití na celý den (možnost dát si chlazený nebo teplý nápoj, příp. drobné občerstvení v provozech na cestě?), kdo má kladivo a majzlík, batůžek a noviny na vzorky, dobrá nálada.

V Lomnici nad Popelkou navštívíme zpracovatele a brusiče kamenů, který nám ukáže techniku plošného řezání a leštění. Odtud se vydáme na výstup na horu Tábor, nejvyšší bod naší trasy. Při sestupu do údolí navštívíme zářez železniční trati v Kyjích, vrcholem exkurze bude návštěva činného lomu Doubravice. Když nám zbydou síly, půjdeme dále ze Železnice do Jičína a zastavíme se u sopek Zebín a Čeřovka.

 

Čas

(Neděle) 9:45 - 17:00

Napsat komentář

X