Květen, 2022

19kvě17:0021:00Vzpomínkový večer na polskou horolezkyni Wandu Rutkiewicz a vernisáž fotografické výstavy Jacka Jaśka „Krkonoše–Vzpomínky"

Detaily události

Vzpomínkový večer na polskou horolezkyni Wandu Rutkiewicz a vernisáž výstavy fotografií Jacka Jaśka Krkonoše–Vzpomínky
Atrium Muzea Českého ráje v Turnově / 19. května v 17:00 / Vstup zdarma
Wanda Rutkiewicz – jedna z nejúspěšnějších osobností v historii světového horolezectví. Jako třetí žena na světě, první Evropanka a první Polka vystoupila na Mount Everest a jako první žena na světě zdolala vrchol K2. Ve stejný den, kdy Wanda Rutkiewicz dobyla Mount Everest – 16. října 1978 -, byl novým papežem zvolen i první Polák, Karol Wojtyła. “Dobrý Bůh to tak chtěl, že jsme ve stejný den vylezli oba tak vysoko.” řekl později Jan Pavel II. Wandě Rutkiewicz.

Dobyvatelka osmi ze čtrnácti osmitisícovek zemřela 12. května 1992 při výstupu na svou devátou osmitisícovku Kančendžonga. V roce 2022 uplynulo 30 let od jejího úmrtí, a proto byl polskou vládou vyhlášen jako Rok Wandy Rutkiewicz.

První zkušenosti s horolezectvím získala Wanda Rutkiewicz v Janovickém rudohoří a Krkonoších, kam se vydávala ještě jako studentka. O členité a kouzelné krajině Krkonoš na polsko-českém pomezí vypráví fotografická výstava Krkonoše. Vzpomínky, jejímž autorem je Jacek Jaśko, polský fotograf žijící v Praze. Je autorem mnoha výstav a publikací s horskou tematikou. S horami na polsko-českém pohraničí je tak spjat profesně i osobně.

O Wandě Rutkiewicz, o lásce k horám, dobývání vrcholů horských i životních budou diskutovat:

Janusz Kalinowski – viceprezident polského Himálajského klubu, účastník a organizátor stovek běžeckých a triatlonových závodů. Propagátor aktivní turistiky, horolezectví a alpinismu. Za padesát let zorganizoval asi 200 zahraničních cest pro více než 3000 lidí. Jedním z jeho největších projektů byla v roce 2018 expedice do Indie a Nepálu (do základního tábora pod Mount Everestem) pro více než 400 lidí ve věku od 8 do 80 let. Z této události byl natočen celovečerní film “Everest pro každého”, jehož je spoluautorem.

Aleksander Lwow – jeden z nejznámějších a nejoceňovanějších polských horolezců, čestný člen Polského horolezeckého svazu. Účastník mnoha letních i zimních expedic v Alpách, Norsku, Pamíru, Afghánistánu a na Kavkaze. Dobyvatel čtyř osmitisícovek (včetně dvakrát Mount Everestu), 22krát vystoupil na vrcholy vyšší než 6000 m v Hindúkuši, Pamíru, Himálaji, Karakoru, Andách a Tien Šanu. Autor knih a mnoha článků o horolezectví.

Leoš Chládek – český horolezec a expediční lékař, československý reprezentant, účastní expedic mj. Annapurna IV (1969), Pamír (1972) a jako hlavní lékař 2. expedice na Makalu (1976).

Jacek Jaśko – fotograf Krkonoš
Reportér a novinář Jacek Jaśko, se narodil se v roce 1955. První roky života prožil v krkonošské útulně Strzecha Akademicka (německy Hampelbaude, česky Hamplova bouda; horská bouda na polské straně Krkonoš založena v první polovině 17. století). Několik let byl novinářem „Gazety Wyborcze“, „Tylko Polski“ a šéfredaktorem časopisu „Karkonosze“. V současné době spolupracuje s “Nowinami Jeleniogórskimi”. Za fotografie z Krkonoš byl několikrát oceněn na Polském bienále horské fotografie
v Jelení Hoře. Svá díla vystavoval mimo Polsko také v Aarhusu (Dánsko), Berlíně, Hünfledu, Monschau, Weisswasseru (Německo) a nyní se představí také v České republice.

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 19. května v 17:00
Atrium Muzea Českého ráje v Turnově / 19. 5. – 2. 10. 2022

Večer moderuje Barbora Kolouchová (Gregorová), polonistka, horolezkyně a cestovatelka pocházející z Turnova.
Výstava a vzpomínkový večer se uskuteční ve spolupráci s Polským institutem v Praze.

Vzpomínkový večer na polskou horolezkyni Wandu Rutkiewicz

Výstava Krkonoše–Vzpomínky, Fotografická výstava