Dlaskův statek

(Muzeum Českého ráje)

Od jara do zimy – Hospodářův rok

01.04.2023 - 30.09.2023

Na začátku dubna otevřeme brány Dlaskova statku a s nimi i stálou expozici, která stejně jako v loňském roce nese název Hospodářův rok. Zatímco minulá expozice představila především tradiční zemědělství a vše, co s ním bylo v oblasti Pojizeří ve velkých statcích spojeno, bude tentokrát větší pozornost věnována tradičním obřadům a obyčejům. Ty jsou v oblasti Českého ráje a Pojizeří dodnes výraznou součástí místní lidové kultury. Odedávna si je lidé spojují s prostředím venkova, přestože řadu obyčejů, zejména rodinných a společenských, byla dodržována i v prostředí města a některé dokonce ctila i vrchnost. Pro obyvatele vesnických stavení a chalup měly v minulosti největší význam obyčeje a obřady vázané na kalendář, na běh slunce a proměny přírody během roku. A právě s těmi se budou mít možnost návštěvníci Dlaskova statku v průběhu letošního roku seznámit, a to nejen prostřednictvím demonstrace zvykoslovných předmětů, které si lidé při této příležitosti podomácku vyráběli. Vzhledem k tomu, že téměř všechny důležité mezníky obřadního roku jsou úzce propojeny s tradiční lidovou stravou, součástí expozice budou i ukázky přípravy obřadních pokrmů a pečiva, které se chystalo a peklo o Velikonocích, o Filipojakubské noci, o svatodušních svátcích a Letnicích. V létě uvidí, co všechno hospodyně připravovala ze svatojánského bejlí, nebo to, jak vypadala hostina o Dožínkách a Posvícení. V podzimním čase pak nebudou chybět ukázky dušičkového pečiva či svatomartinské hostiny a v závěru obřadní pokrmy spojené s obdobím Adventu a Vánoc.

Dlaskův statek v Dolánkách / otevřeno do 30. září; říjen zavřeno; otevřeno opět od 1. 11. do 30. 12. 2023
ŘÍJEN ZAVŘENO; 1. 11 –30. 12. 2023 OTEVŘENO