Výstava

OTEVÍRACÍ HODINY

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

KONTAKT

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

V plné formě – průřez současným českým šperkem

14.12.2023 - 04.02.2024

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 14. prosince v 17.00 hodin.

24 českých umělců čtyř generací a 204 uměleckých šperků. To je číselná bilance výstavy s názvem „V plné formě/ Průřez současným českým šperkem“ od šedesátých let do současnosti. Výstavu iniciovalo a připravilo České centrum Athény ve spolupráci s Ilias Lalaounis Jewelry Museum, kde byla prezentována na jaře letošního roku. Muzeum Českého ráje v Turnově společně s kurátorkou výstavy, Julií Bergmann, představí na přelomu roku ve zrekonstruovaných prostorách Domu 72 reprízu této rozsáhlé přehlídky.

Minimalistické formy prstenů, brože evokující op-art či náhrdelníky připomínající art brut, občas i něžně morbidní. Vedle toho však další šperkařské ozdoby, které dokládají vysokou míru originality a kvalitního řemeslného zpracování při využití rozmanitých materiálů od skla přes různé kovy a zlato až po plasty. To a mnohem více obdivovovali v první polovině letošního roku návštěvníci řeckého Muzea šperků Illiase Lalaounise (Ilias Lalaounis Jewelry Museum) na výstavě s názvem V plné formě/ Průřez současným českým šperkem (True to Form / Cross-Section of Contemporary Czech Jewelry).

Muzeum Českého ráje v Turnově se pravidelně věnuje vystavování aktuální tvorby výtvarníků z oblasti současného autorského šperku (projekt reGenerace, tuzemští účastníci mezinárodních sympozií), takto – co do šíře autorské škály i časového rozpětí – velkoryse pojatou retrospektivu však doposud nebylo možné v Turnově vidět. Jsme proto hrdým partnerem takto reprezentativní přehlídce, která jistě vyvolá mezi příznivci současného českého ateliérového šperku velké ohlasy. Důležitým aspektem, potvrzujícím status Turnova jako jednoho z center současného českého autorského šperku, je také skutečnost, že drtivá většina prezentovaných autorů je nějakým způsobem spjata se zdejším regionem, ať už svým původem či působištěm nebo studiem na zdejší šperkařské škole či některé z dalších středních škol výtvarného zaměření sídlících v regionu.

Kurátorka výstavy Julie Bergmann záměrně vybrala více než 200 originálů z dílen českých umělců s cílem poukázat na originalitu českého šperkařství proslulého kreativitou a kvalitou zpracování. Zcela cíleně se v daném ohledu vyhýbá klasickým klenotům.

Julie Bergmann: „Výstava mapuje práci důležitých umělců své generace českého ateliérového šperku od šedesátých let. V té době na scénu vstoupila první generace autorů, kteří šperk vidí jako samostatné umělecké dílo, které hovoří samo za sebe stejně jako ‚fine art‘, nikoli jen jako designový doplněk oděvu. Ateliérový šperk nemusí být výhradně z drahých kovů, čili být klenotem v obecně vnímaném smyslu slova. Sám o sobě naopak s materiály experimentuje, stává se samostatným objektem s jasným konceptem a vymezuje se proti tradičnímu designu ve šperku.“ 

Mistři čtyř generací
Některá jména budou široké veřejnosti povědomá, ne-li dobře známá, svými pracemi ve veřejném prostoru. Václav Cigler se proslavil skleněnými objekty či prvky v pražském metru, Vratislav Karel Novák vytvořil proslulý Metronom na Letné, Pavel Opočenský je autorem pomníku bratří Čapků na pražských Vinohradech / náměstí Míru. Ambicí výstavy je však seznámit návštěvníky s vývojem šperkařského umění v jakémsi pomyslném oblouku vývoje a z toho důvodu jsou jednotliví autoři členěni do etap, ve kterých žili či žijí a tvoří, celkem tedy do čtyř generací, které se prolínají tak, aby byla na první pohled jasná představa o rozmanitosti využití jednotlivých materiálů, například dřeva, plastu či kamene.

Na výstavě jsou zastoupeni autoři, kteří se svému oboru věnují kontinuálně (a třeba celá desetiletí), kontrastem k nejmladší generaci s potenciálem udržet vysoké řemeslo a myšlenku mistrů
na světové úrovni (například Oldřich Sládek, Martina Singerová či Kateřina Matěchová).

„Čeští umělci stojí v popředí ateliérového šperku již od doby po druhé světové válce, kdy mezinárodní společenství znovuobjevilo tuto delikátní uměleckou disciplínu. Výstava v Athénách představuje historický kontext a sleduje české umělecké úspěchy od těch poválečných až po inovace současné generace. Poskytuje přesvědčivý a komplexní přehled hlavních proudů a objektů, které právem řadí české umělce mezi špičku mezinárodního ateliérového šperku,“ potvrzuje věhlas a význam českého autorského šperku i samotné výstavy renomovaný americký kurátor současného šperku Matthew Drutt.

Nedílnou součástí výstavy je také katalog a celé vizuální zpracování výstavy, které vytvořilo a pro účely turnovské reprízy zaktualizovalo pražské studio Divize (www.studiodivize.cz).

ČLENĚNÍ VÝSTAVY

  1. GENERACE: Václava Cigler, V. K. Novák, Jaroslav Kodejš, Josefa Symon
  2. GENERACE: Petr Dvořák, Stanislava Grebeníčková, Vladimír Komňacký, Pavel Opočenský, Zdena Roztočilová, Markéta Šílená
  3. GENERACE: Martin J. Pouzar, Jana Válková Střílková, Jiří Šibor, Ludmila Šikolová, Petr Vogel a Karel Votipka
  4. GENERACE: Kateřina Matěchová, Karla Olšáková & Rudolf Rusňák, Eva Růžičková, Martina Singerová, Oldřich Sládek a Markéta Šumová & Adéla Wiesenbergová.

 

Kurátorka výstavy: Julie Bergmann, tel.: 723 485 578, E-mail: julie.bergmann@seznam.cz, www.juliebergmann.cz
Lenka Laurynová (kurátorka sbírek výtvarého umění a šoerku Muzea Českého ráje v Turnově), tel.: 778 483 453, e-mail: laurynova@muzeum-turnov.cz

Muzeum Českého ráje v Turnově (Dům 72) / 15. 12. 2023 – 4. 2. 2024

Titulní foto: Kateřina Matěchová; Mood, brooch, 2018; colored pencils, silver, 115 x 45 x 40 mm; sawing, grinding, sticking, soldering; Foto: Patrik Borecký, Lukáš Brabec

Pozvánka – Výstava V plné formě

X