Dlaskův statek

ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM MEMORIÁL KARLA HAJNA

21.09.2016 - 24.09.2016

Řezbářské sympozium Dolánky u Turnova 21.9. –  24.9. 2016
Řezbáři se vrací na Dlaskův statek

Po tříleté odmlce se na Dlaskův statek v Dolánkách vrací řezbáři. Sjedou se ze všech koutů naší republiky, aby zde strávili tvůrčí týden spojený s krásným řemeslem – řezbářstvím. Svoje setkání nazvali Memoriál Karla Hajna – aby si tak připomněli a zároveň uctili památku člověka, který byl duší turnovského řezbářského symposia. Byl to právě on, kdo poprvé před téměř 20 lety pozval společně s turnovským muzeem na Dlaskův statek své kolegy a kamarády, aby tu strávili necelý týden a vytvořili jednu velkou řezbářskou dílnu. S kamarády Karla Hajna se můžete potkat na statku od středy 21. září. Uvidíte je při tvůrčí práci i při diskusi nad rozpracovanými dřevořezbami. Aby mohly pod jejich rukama vzniknout umělecká díla, aby mohla vzniknout socha, šperk či betlémová figura, jsou třeba lidé. Ti, kteří zasadí strom, ti kteří jej potom pokácí a rozřežou a pak ti, kteří se s takto upraveným materiálem poradí. Rozhodnou se pro námět, tvar i technologický postup. Když se tohle podaří zorganizovat, mohou začít řezbáři uskutečňovat svoji vizi, vzít do ruky pilu, dláto, sekeru, pilník a další pomůcky. Aby mohlo vzniknout sochařské symposium, je třeba tento pracný a krásný příběh sochy opakovat mnohokráte po dlouhou dobu. K tomu je potřeba najít opakovaně a po dlouhou dobu mnoho přátel. Turnovské muzeum takové přátele našlo, našlo je v partě kamarádů, které spojuje láska ke dřevu. Jsou to lidé vzácní a přitom pohodoví. Můžete se o tom sami přesvědčit, když na je Dlaskově statku navštívíte.
Řezbáři PLAKÁT Posvícení na Dlaskově statku