LUMINISCENCE – CESTA SVĚTLA

28.07.2020 - 31.12.2020

Luminiscence – cesta světla, dlouhodobá výstava, která zaujme návštěvníka jak svým obsahem, tak neobvyklými prostory, do kterých bude zasazena. Výstava se totiž bude nacházet v historických sklepeních turnovského muzea, které se nachází pod bývalou budovou zájezdního hostince „U zlatého Bažanta“, dnes administrativní budova Muzea Českého ráje. Sklepy od jejich vyčištění a rekonstrukce, která proběhla v roce 2011, byly veřejnosti zpřístupněny dosud jen dvakrát!!! Sama o sobě výstava je velkým lákadlem. Má totiž za úkol návštěvníka seznámit přístupnou formou, doplněnou o mnoho názorných exponátů, s jevem luminiscence, tedy světélkováním obvykle pevných nebo kapalných látek. Představte si, že přijdete do tmavého sklepení, kde budou svítit předměty a látky vám známé i neznámé různými barvami…a v tu chvíli si řeknete: „Jak je možné, že samovolně svítí?“ Oni zase tak sami od sebe nesvítí, jev luminiscence totiž vzniká excitací atomů, které lze docílit odlišnými způsoby, např. působením ultrafialových paprsků, chemickou reakcí nebo zahřátím. Podle toho, čím bylo vybuzení atomů způsobeno, rozlišujeme různé druhy luminiscence, které budou na výstavě postupně představeny.

Za použití bohatého obrazového materiálu a především názorných předmětů vám budou představeny široké možnosti využití luminiscence ve vědě, lékařství i každodenním životě, a postupně zjistíte, že luminiscence je všude kolem nás; nyní zejména díky světelným zdrojům založeným na svítivých diodách (LED). Dozvíte se, anebo přímo uvidíte, že schopnost světélkovat mají některé minerály, živočichové, rostliny, ale i syntetické materiály a peníze. O muzejní noci, ale i poté se budeme na vás těšit a doufáme, že se na cestě světla do útrob našeho sklepení neztratíte.

Výstava vzniká ve spolupráci s firmou CRYTUR, spol. s r.o., autoři některých panelů jsou Ivan Pelant (FZÚ) a Jan Valenta (MFF UK). O spolupráci a zapůjčení dalších exponátů probíhají jednání s dalšími významnými firmami.

Upozornění pro návštěvníky: Z důvodu omezeného prostoru ve sklepení je možné na výstavu pouštět pouze skupiny do 15 osob.

Ve sklepě je chladné prostředí, proto i během letního období doporučujeme vzít si něco teplého na sebe.

Z bezpečnostních důvodů každý návštěvník dostane před vstupem do výstavních prostor ochrannou helmu.

Sklepení muzea