99 NEJ / Výstava nejvzácnějších akvizic muzea (OTEVŘENÍ VÝSTAVY 19. 5. 2020)

19.05.2020

Výstava veřejnosti představí nejzajímavější a nejvzácnější exponáty, které muzeum v posledních letech získalo buď darem nebo koupí.

Od 19. května do 5. července 2020 mohou návštěvníci Muzea Českého ráje v Turnově shlédnout výstavu s názvem „99 nej“. V Kamenářském domě v areálu muzea jsou prezentovány nejzajímavější akvizice za posledních deset let, které do muzejních sbírek přibyly. Jedná se o nákupy a dary od turnovských občanů i příznivců turnovského muzea ze vzdálenějších regionů. Na přípravě výstavy se podílí všechna odborná oddělení muzea. Zastoupeny zde proto jsou obory mineralogie, archeologie, historie, etnografie i dějiny umění. Každý z unikátních exponátů vypráví určitý příběh – o svém původu, o době svého vzniku i osudu, který jej zavál do Muzea Českého ráje v Turnově. Jedinečné exponáty, jejichž část nebyla dosud veřejnosti prezentována, doplní vyprávění o roli muzea jako paměťové instituce a důležitosti sbírkotvorné činnosti. Předměty, které se prostřednictvím lidí, kteří jej muzeu poskytli, mohou svůj příběh vyprávět dále a seznamovat tak návštěvníky s novými poutavými fakty. Na výstavě se objeví mimo jiné jedinečné sbírka achátů, zkamenělin i archeologické nálezy z nestarších dob osídlení Turnovska a okolí. Jedním z vystavených nálezů bude známý poklad stříbrné pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského. Návštěvníci dostanou možnost nahlédnout do cenných písemností včetně Melantrichovy Bible z roku 1577. Nebudou chybět skvosty z řad pojizerských krojů. Turnovskou každodennost začátku 20. století přiblíží vybavení turnovské cukrárny mistra Jíny či fotografického atelieru Hendrych. A milovníci umění se zde budou moci pokochat obrazy i moderními šperky.

Kamenářský dům / 19. 5. – 5. 7. 2020