Exkurze do Polska II

05.07.2020

Sraz: 5. července v neděli v 7:45 na parkovišti (dvorku) u Muzea Českého ráje v Turnově; pro účastníky z Liberce nebo jiných měst blíže polským hranicím, pokud nebude nutné, tak aby nemuseli zajíždět do Turnova, tak případně v 9:20 na jednom ze dvou parkovišť v Polsku označeném na mapě níže

Poznámka1: pokud někdo jede např. z Jaroměře, je zbytečné, aby jel do Turnova! Je potřeba to však nahlásit.

Způsob dopravy: Vlastními auty. Záleží na vzájemné domluvě, do aut bychom se měli seskládat. Ne všichni vlastní auto a není zase nutné, abychom jeli více než 5-6 vozy!

Poznámka2: Prosím, aby se mi do středy 1. července nahlásili účastníci exkurze, kteří by byli ochotni na exkurzi vzít vlastní auto a kolik by v něm měli míst. Pak to zorganizuji a napíši organizační e-mail.

V případě, že nebude dostatek vozů, je ještě varianta jet vlakem, ale stihneme jen jednu, maximálně dvě lokality.

Návrat: Podle chuti. Nejspíš v pozdně odpoledních nebo večerních hodinách.

Finance: dle domluvy příspěvek řidičům a vlastníkům vozidel na pohonné hmoty; v případě, že by se jelo veřejnou dopravou, náklady za dopravu si platí každý individuálně.

Vybavení: navštívíme lomy, haldy, případně doly, takže pevná obuv a vhodné oblečení jsou podmínkou (dle počasí; kdo přijede pouze v sandálech, může zůstat doma); kladivo, palice a majzlík, noviny a pytlíky na balení vzorků, čelovka (svítilna), svačina a pití na celý den, batůžek, dobrá nálada.

Budeme se pohybovat v okolí Szklarske Poreby (tedy hned za hranicemi), kde se nachází několik zajímavých mineralogických a montanistických lokalit. Jedná se především o mineralogickou (sběratelskou) exkurzi, ale samozřejmě i poznávací.

Lokality, které je možné navštívit:
Lom Stanislaw – nečinný lom na křemen; minerály: stilbit, fluorit, wollastonit, křemen
Szklarska Poreba-Huta – činné a nečinné lomy na žulu; minerály: záhněda, turmalín, živec
Štoly a dobývky po těžbě pyritu – minerály: pyrit
Údolí Zlatého potoka (Szklarska Poreba) – výchozy ametystových žil

Další lokality jsou v jednání a hledání. Možností je samozřejmě více, nebráním se ani jiným návrhům.
Na druhé straně najdete mapu s oblastí, kde se budeme pohybovat. Ve výřezu je detail mapy s vyznačenými parkovišti – místem případného setkání, a první lokalitou.

Přihlašování na exkurzi na e-mail: bubal@muzeum-turnov.cz

Ex5-polsko (soubor ke stažení)