Křest knihy Vladimír Krýš, turnovský stavitel

Křest knihy Vladimír Krýš, turnovský stavitel

Křest knihy se uskuteční ve středu 20. března 2024 od 17.00 hodin v atriu Muzea Českého ráje v Turnově.

Kmotry knihy se stanou Doc. Mgr. Radovan Lipus, Ph.D. (autor projektu Šumná města, scénárista
a režisér) a Ing. Tomáš Hocke (starosta města Turnov).

Odpolednem provede David Hamr, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Vltava.

Knihu bude možné zakoupit na místě za zvýhodněnou cenu.

Kniha o architektu a staviteli Vladimíru Krýšovi poodhaluje příběh jednoho z regionálních stavitelů meziválečného období, kteří svou přičinlivostí ovlivnili zástavbu menších měst. Díky nim se moderní doba promítala také mimo hlavní centra a přinesla svěží vítr i tam, kde ho až do nedávné doby málokdo hledal. Publikace navazuje na stejnojmennou výstavu, která proběhla na sklonku roku 2022 v Muzeu Českého ráje v Turnově, a je v podstatě katalogem Krýšových prací s obecnějším zhodnocením v úvodních kapitolách a bohatým obrazovým doprovodem.

Autorkou knihy je Mgr. Petra Šternová z NPÚ, ÚOP v Liberci.
(Vydal: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci 2023.)

Vladimír Krýš, Pozvánka křest knihy

Vladimír Krýš, Pozvánka křest

Osobnost Vladimíra Krýše
Vladimír Krýš je významnou turnovskou osobností, která zanechala výraznou stopu na moderní zástavbě jak v samotném městě, tak i v jeho širším okolí.
V roce 1927 si Krýš založil vlastní firmu, která byla od svého vzniku projekčně i stavebně velmi plodná. Nejpočetnější skupinu v Krýšových realizacích zaujímaly obytné, převážně rodinné domy a vily. Stavěl i nájemní domy, zaměstnanecké kolonie či obřadní stavby a sbory Církve československé, z nichž vyniká především semilský sbor Karla Farského. Mezi jeho nejvýznamnější turnovské stavby patří mj. Loumova vila v ulici Zelená cesta, Žákova vila v Bezručově ulici, jeho vlastní vila v Nádražní ulici, Husův sbor a hřbitovní kaple u Mariánského kostela.

Vladimír Krýš se narodil 15. června 1897 jako prvorozený syn podnikateli Gustavu Krýšovi a Josefě rozené Tampírové v Malšovicích u Hradce Králové. Mezi lety 1913 až 1915 se vyučil zedníkem u stavitele Eduarda Artla a zednického mistra Josefa Rybáře v Českém Dubu. Po vyučení byl od začátku roku 1916 zaměstnán u vídeňské stavební firmy „Österreichisch-Ungarische Baugesellschatf“. V srpnu téhož roku nastoupil vojenskou službu, ve které setrval až do roku 1920. Následně začal pracovat v českodubské stavební firmě Josefa Najmana jako kreslič a stavbyvedoucí.

Mezi lety 1920 až 1922 navštěvoval Vladimír Krýš Mistrovskou školu stavební v zednickém oddělení při Státní průmyslové škole v Praze na Smíchově. Svá studia uzavřel v roce 1929 oprávněním stavitele.

Průřez tvorbou V. Krýše je velmi rozmanitý a vede od jednoduchých staveb nevybočujících z běžné dobové produkce po vrcholná díla v duchu expresivní moderny a funkcionalismu, která se řadí mezi nejhodnotnější moderní stavby regionu.

Vladimír Krýš předčasně zemřel po vážné nemoci 12. dubna 1951 v Praze a byl pohřben na turnovském hřbitově u kostela Narození Panny Marie.