Dlaskův statek

Velikonoce na Dlaskově statku
30. března 2024
(9.00–17.00 hodin)

Velikonoce – svátky obnovy života v období přechodu zimy v jarní období. Jejich oslava se formovala v symbióze rolnických tradic nového hospodářského roku a křesťanského obrazu Ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období. Vrcholí ve Svatém týdnu, kterému říkáme Pašijový nebo Velký. Začíná Květnou nedělí a vrcholí Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou, Božím hodem velikonočním a Červeným pondělkem, který je spojen s pomlázkou.  V tradiční lidové kultuře jsou tyto dny spojeny s řadou obyčejů, které mají především očistný, ochranný a blahonosný charakter.  Důležitou roli v těchto obyčejích, jejichž kořeny najdeme v dobách pohanských, hraje voda, oheň, zeleň a koleda. Na Bílou sobotu, kterou končí postní předvelikonoční období, připravilo Muzeum Českého ráje v Turnově na Dlaskově statku tradiční akci, přibližující návštěvníkům výroční obyčeje a zvyky jarního novoročí. Bílá sobota byla dnem svěcení ohně, od kterého hospodyně zapalovaly „nový oheň“ v kamnech, na kterých připravovaly všechny pokrmy, které přišly na stůl o Božím hodu Velikonočním. Z oharků ohně se pro ochranu následující úrody dělaly křížky kolem polí, popelem se sypaly louky, ohořelá dřívka se strkala za trám, aby se domu vyhnul oheň.

Tradiční součástí programu bude vynášení Smrti neboli Smrtky do Jizery. Děti s ní tradičně o páté postní neděli – Smrtné – putovaly k nejbližšímu potoku či řece, do které ji hodily, nebo ji upálily. Mařena – smrtka, symbolizovala zimu, a proto musela ze stavení pryč. Její figurína se zhotovovala ze dřevěné hole, obalené slámou. Oblékala se do dívčí košile, ozdobené fábory, věnci, papírovými květinami a korály z bílých vyfouknutých vajec a šnečích ulit. Poté, co byla Mařena utopena, průvod dětí zpívajících „Nesem vám nový líto a dobrou novinu, pantatínku, paňmaminko, utonuli jsme zimu“ se do vsi vrátil s tzv. Lítem. Pletlo se z jívových ratolestí, které se ozdobily bílými a barevnými vajíčky, řetězy, ptáčky z těsta nebo holubičkami z vejdunků.

Spolu s folklórním souborem Nisanka z Jablonce nad Nisou budete mít i vy možnost „Mařenu“ ze statku vynést, utopit, a přivítat tak jaro. V kulturním programu nebudou chybět ani loutková představení pro děti – Loutky bez hranic (Tři medvědi a drzá Máša, Tři dary) a vystoupení hudební skupiny Waldovy Matušky.

Připravena budou také řemeslné dílny (výroba modrotiskového ptáčka, klapačky, pletení pomlázek a pečení velikonočního pečiva). K Velikonocím na Dlaskově statku patří také řemeslný jarmark a vynikající občerstvení.

Doprovodný program:
10:30                    Loutky bez hranic – Tři medvědi a drzá Máša
11:30                    Folklorní soubory Nisanka a Malá Nisanka (Jablonec nad Nisou)
12:30                     Vynášení Smrti do Jizery
13:00                    Cimbálová muzika Pazúr (Valašsko)
13:30                     Folklorní soubory Nisanka a Malá Nisanka (Jablonec nad Nisou)
14:30                    Loutky bez hranic – Tři dary
15:30                     Waldovy Matušky – hudební skupina

Dílny pro děti: klapačka, modrotiskový ptáček, pečení velikonočního pečiva, pletení pomlázky
Stálá expozice Ze dřeva a proutí – podomácké zpracování dřeva a proutí v selské usedlosti Tradiční řemeslný jarmark a občerstvení.

Vstupné: dospělí 100 / děti 50 / rodina 230 Kč

Pozvánka Velikonoce