Akce

OTEVÍRACÍ HODINY

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

KONTAKT

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

Z Machnína na vrchol Ještědu (Geologická exkurze 26.6.)

26.06.2022

V letošním roce se opět můžete těšit na geologické exkurze, které pro vás připravil geolog Jan Bubal. Exkurze nejsou určeny jen zájemcům o geologické vědy, ale i všem milovníkům historie a krásné přírody. Exkurze zvládne každý, průměrně zdatný turista. Všechny tři výpravy absolvujeme především pěšky. K účasti je nutné přihlásit se na emailové adrese bubal@muzeum-turnov.cz, telefonním čísle: 778 779 917, nebo osobně na pokladně muzea.

Start: 26. června v neděli v 9:45 na vlakovém nádraží v Machníně (místní část Liberce)
Cíl: vrchol hory Ještěd (1012 m n. m.), zde je oficiální konec exkurze; odtud lze společně nebo individuálně pokračovat zpět do Liberce
Vzdálenost: cca 9 km poklidným tempem s mnoha zastávkami (převýšení 660 m); předpokládaná délka exkurze cca 5-6 hodin
Finanční náklady: dopravu na místo srazu a zpět si hradí každý sám
Vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení a vybavení (dle počasí), svačina a pití, dobrá nálada; kladivo a vybavení ke sběru vzorků není potřeba

Trasa z Machnína až na Ještěd nás provede nejstaršími částmi celých severních Čech, které dokumentují více než 600 milionů let geologického vývoje tohoto území. Ukážeme si, že Ještěd nebyl nikdy sopkou, a naopak horniny, které ho tvoří byly součástí mořského dna.
Přihlášky na exkurzi zasílejte na e-mailovou adresu bubal@muzeum-turnov.cz, příp. telefonicky 778 779 917.

Další plánovaná geoexkurze:
9. 7. Po sopkách z Nové Paky až do Železnice
Naši výpravu začneme na dně permokarbonského jezera, ale postupně se přes hráz v podobě lužické poruchy přehoupneme na dno křídového moře. Abychom se při tom příliš nenamočili, budeme přeskakovat po sopkách, které čnějí ze zarovnané krajiny Jičínska a Novopacka. Uskutečníme tak cestu z geologické minulosti začínající před 300 miliony lety až do současnosti, kterou představují hrady a kaple postavené člověkem na vrcholech samotných vulkánů.

 

X