Aktuality

Seriál „Jak vznikla Země“

V minulém týdnu jsme prezentovali zprávu o objevu bazaltové žíly při pokládce kanalizace v blízkosti železničního přejezdu ve Ktové. Zpráva nečekaně vyvolala velký ohlas, ale bylo mi „vyčteno“, že je text plný odborných názvů a k jeho přelouskání byste potřebovali slovník cizích slov. Slíbil jsem vám, že text přepíši do srozumitelné řeči, ale zjistil jsem, že to nebude nic jednoduchého. Většina geologických procesů, s výjimkou zemětřesení a vulkanismu, probíhá miliony let, a člověk je nedokáže během svého krátkého života ani postřehnout. Proto je geologie pro většinu populace složitá a těžko pochopitelná. Hlavní postavou příběhu je sice bazaltová žíla, která vznikla poměrně nedávno, ale souvisí s geologickými procesy, které hýbají velkou částí Evropy a Asie již několik desítek milionů let. Když napíši o původu bazaltové žíly, nemůžu její příběh vytrhnout z geologického kontextu, a zase to bude příliš složité k pochopení. A v tom mě napadlo…

Vezmu geologické texty, všechna cizí slova a odborné výrazy z nich vyházím a přeložím je do srozumitelné řeči. Texty následně přepíši do formy naučně-zábavného a občas „šokujícího“ příběhu o naší „zemi“, resp. našem regionu. Jelikož naše putování začne již před 5 miliardami let a skončí objevem bazaltové žíly, tedy v březnu roku 2021, rozdělím ho na 5 částí (co to je ve srovnání s nejdelším seriálem v historii „Tak jde čas“, který má 11 542 dílů a mapuje pouhých 40 let života jedné rodiny). Délka každé části bude přiměřeně dlouhá, výstižná a bude doplněna několika obrázky.

Na první část, která nese název „Počátek“, se můžete těšit již příští pondělí (26. dubna). Vyprávění začneme prvními okamžiky naší planety a dostaneme se až k základním geologickým procesům, které ovlivňují dění na naší planetě. Budu se těšit na vaše ohlasy.

Seriál „Jak vznikla Země“ bude vycházet 26. dubna pravidelně každé pondělí na facebookových stránkách: www.facebook.com/muzeumturnov a také na webových stránkách turnovského muzea: www.muzeum-turnov.cz.

Ilustrační obrázek k seriálu „Jak vznikla Země"
Jak vznikla Země
X