VLADIMÍR KRÝŠ / Turnovský stavitel

11.11.2022 - 08.01.2023

VLADIMÍR KRÝŠ / TURNOVSKÝ STAVITEL

Výstava věnovaná turnovskému architektu a staviteli Vladimíru Krýšovi (1897-1951) připomene 125. výročí narození této významné turnovské osobnosti, která zanechala výraznou stopu na moderní zástavbě jak v samotném Turnově, tak i v jeho širším okolí.
V roce 1927 si Krýš založil vlastní firmu, která byla od svého vzniku projekčně i stavebně velmi plodná. S Krýšovým jménem se pojí výstavba rodinných a bytových domů i sakrálních staveb, které vznikají především od konce 20. let až do počátku 40. let 20. století. Mezi jeho nejvýznamnější turnovské stavby patří mj. Loumova vila v ulici Zelená cesta, Žákova vila v Bezručově ulici a jeho vlastní vila v Nádražní ulici, Husův sbor a hřbitovní kaple u Mariánského kostela.
Výstava představí život a tvorbu Vladimíra Krýše prostřednictvím historické a současné fotografie, historické plánové dokumentace a modelů jeho nejzajímavějších objektů. Na výstavě budou prezentovány i architektovy osobní předměty pro komplexnější a zajímavější představení této výrazné, avšak dosud spíše opomíjené, turnovské osobnosti. Počítá se i s komentovanými procházkami po nejvýznamnějších Krýšových stavbách a jako „exponát“ bude sloužit i Husův sbor stojící v blízkosti turnovského muzea, který si budou moci návštěvníci výstavy sami prohlédnout. Počítá se také s doprovodnými tiskovinami v podobě mapy s vyznačením Krýšových staveb.
Výstava vznikne ve spolupráci Muzea Českého ráje v Turnově a Národního památkového ústavu (v souladu s Dlouhodobou koncepcí rozvoje výzkumné organizace NPÚ na léta 2019 až 2023, v rámci výzkumné oblasti VI. Moderní architektura 20. století, dílčího cíle 2 Osobnosti, financované z institucionální podpory Ministerstva kultury (IP DKRVO). Výstava byla také finančně podpořena z Dotačního fondu Libereckého kraje – program 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji v roce 2022.

Vernisáž výstavy v pátek 11. listopadu od 17:00.

Výstavní sál muzea / 11. 11. 2022– 8. 1. 2023
Kurátor:
Mgr. Petra Šternová

Architekt Vladimír Krýš
Pozvánka na výstavu Vladimír Krýš – turnovský architekt

Doprovodný program k výstavě:

Krýšem krážem Turnovem / 26. 11. 2022 od 10:00
Komentovaná prohlídka města s Mgr. Petrou Šternovou (NPÚ Liberec), autorkou výstavy Vladimír Krýš – turnovský stavitel. Putování za poznáním staveb podle návrhů tohoto významného architekta a stavitele.
Sraz účastníků před budovou Muzea Českého ráje v Turnově, Skálova ulice čp. 71 (v 10:00).

Komentovaná prohlídka výstavy Vladimír Krýš – turnovský stavitel
Výstavou provede její autorka Mgr. Petra Šternová