Barevná lyrika, Eva Matylda Jiřičková

Barevná lyrika
Eva Matylda Jiřičková
malba – grafika – keramika
Eva Matylda Jiřičková vystavuje obrazy, grafiky a keramiku z poslední dekády života, kdy se zabývá vyjádřením emocí, vztahů, přírodními živly a strukturami. Cyklus obrazů Znamení zvěrokruhu je doplněn autorskou poezií. Obrazy jsou často symbolické a pomocí metafor zobrazují nejen reálný viditelný svět, jako je např. tanec, ale také ideje, jež se vztahují k víře a dynamice života.
Muzeum Českého ráje v Turnově (Dům 72) / 8. 2. – 24. 3. 2024

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 8. února v 17.00 hodin.

Eva Matylda Jiřičková, plakát na výstavu Barevná lyrika

23. března od 16.00 hodin
Recitál a komentovaná prohlídka výstavy
Eva Matylda Jiřičková, zpěv a básně
Petr Kostka, hudební doprovod
Eva Matylda Jiřičková, plakát na recitál

Eva Matylda Jiřičková vystavuje obrazy, grafiky a keramiku z poslední doby, kdy se zabývá vyjádřením emocí, přírodními živly a také znameními zvěrokruhu.

Symbolické malby živlů: vzduch, voda, oheň a země prostupují jednotlivými znameními a barvami, strukturou a kompozicí vyjadřují proměnlivost charakterů znamení tak, jak je podle své zkušenosti a pocitů autorka vnímá.
Abstraktní obrazy v podélné obdélníkové kompozici strukturovaně zpracovaných ploch v barevném ladění, jež evokuje příslušný živel, umožňují divákovi, aby si našel určitou siluetu zvířete a krajiny. Důležitou roli mají v obrazech linie a zejména spirála, která může naznačovat pohyb, či věčný koloběh života.
Cyklus obrazů Znamení zvěrokruhu je doplněn autorskou poezií.

Eva Matylda Jiřičková se věnuje také grafice, zejména linorytu a monotypu, ráda pracuje s náhodou otisku různých struktur, hraje si s barvami a ředidly, a také proto jsou její originální tisky pro diváka výzvou. Každý může vidět v obrazu něco jiného podle své fantazie.
Výstavu doplňují keramické talíře s malovanými kompozicemi znamení zvěrokruhu, které Eva Matylda Jiřičková vytvořila v roce 2023 ve spolupráci s keramičkou Ivou Válkovou ze Stružince.  Také jsou vystaveny tři velké keramické vázy a mísa, s názvy Jaro, Léto, Podzim a Zima, které na hrnčířském kruhu podle návrhu autorky vytočil David Stankuš, dílenský učitel ze SUPŠ keramické v Bechyni, a autorka je dotvarovala a jejich povrch zpracovala reliéfní strukturou. Po vypálení vázy domalovala glazurami.
Obrazy a monotypy vytvořené pomocí tiskařského stroje  jsou často symbolické a básnickými obrazy – metaforami – zobrazují  v určité stylizaci reálný viditelný svět, jako je např. tanec, ale také ideje, jež se vztahují ke spiritualitě.

————————————————-

Curriculum vitae

Mgr. Eva Jiřičková, za svobodna Dürrová, pochází z Kokořínska, z vesnice Kanina, kde byl její otec ředitelem zahradnické školy. Během základní školy ve Mšeně u Mělníka rozvíjela výtvarné nadání v LŠU. Pak se rozhodla pro studium malby skla v SUPŠ sklářské v Kamenickém Šenově. Zabývala se malbou transparentními barvami a hutním tvarováním skla do ručně vyřezané formy.

Od roku 1981 studovala na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze obory Český jazyk a literatura a Výtvarná výchova. Diplomovou práci ve volné grafice vytiskla v litografické dílně Tomáše Svobody v Praze.
Od roku 1986 do 2002 byla učitelkou v SOU sklářské Nový Bor. Zde měla možnost vytvořit sadu hutně tvarovaných váz a talířů se zatavenou malovanou skleněnou textilií.
Od roku 2002 do současnosti je učitelkou Českého jazyka a literatury a Výtvarné přípravy ve Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole v Turnově.
V roce 2017 vydala sbírku básní Stromy s autorskými fotografiemi.
Mgr. Eva Jiřičková dlouhodobě spolupracuje s nakladatelstvím Taktik a píše texty do učebnic literatury pro střední školy.
Mezi její koníčky patří různé výtvarné činnosti, keramika, zahradnické práce, zejména pěstování a aranžování květin, ale také zpěv a hra na kytaru. Skládá bluesově laděné písně, které příležitostně zpívá na vernisážích a hudebních večerech.