Horolezecké světy v Labských pískovcích – výběr ze stálé expozice v Bad Schandau

17.12.2019 - 23.02.2020

Část horolezecké expozice Kletterwelten im Elbsandstein z Bad Schandau v Turnově

Turnovská horolezecká expozice vznikala v rámci projektu „Pro horolezce neexistují hranice“, na kterém spolupracovalo naše muzeum se saským městem Bad Schandau. V rámci tohoto projektu vznikly na obou stranách hranice dva samostatné výstavní počiny. V Turnově jsme otevřeli expozici s názvem „Z Českého ráje na vrcholy světa“ a v Bad Schandau nainstalovali v tamějším muzeu expozici s názvem „Horolezecké světy v Labských pískovcích“.

Díky vzájemné spolupráci mají nyní návštěvníci našeho muzea možnost zhlédnout část saské expozice u nás v muzeu a získat určitou představu o její podobě. Zdejší prezentace německé části je barevně rozdělena do tří částí – Tradice, Sport a výkon a Svět, ve kterém žijeme. Spojnicí je časová osa počínající rokem 1864, tedy rokem, který je považován za počátek sportovního pískovcového lezen v Sasku, protože byl uskutečněn první sportovní výstup na jeden z vrcholu tamních Labských pískovců.

V části „Tradice“ jsou zmíněny nejvýznamnější milníky horolezectví, které ovlivnily další následný vývoj pískovcového lezení. V oddíle nazvaném „Sport a výkon“ jsou uvedeny nejvýraznější úspěchy a prvovýstupy v Labských pískovcích a vývoj stylu od „klasiky“ po bouldering. V části „Svět, ve kterém žijeme“ sledujeme vliv horolezectví na život ve skalních oblastec.

Německou expozice bude možné v turnovském muzeu navštívit do konce března 2020. Pokud vás zaujme, neváhejte si naplánovat výlet do muzea ve městě Bad Schandau (115 km od Turnova).