Výstava

OTEVÍRACÍ HODINY

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

KONTAKT

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

Karel Vlček – Horolezecká fotografie

12.04.2024 - 31.12.2024

Horolezecká fotografie Karla Vlčka

První výstava v nové venkovní galerii představí autorské fotografie Karla Vlčka – horolezce, cestovatele, dokumentaristy a především právě fotografa českého pískovcového lezení.
Karel Vlček – horolezec, fotograf, cestovatel a dokumentarista, osobnost českého pískovcového lezení. Narodil se 25. 4. 1945 v Kateřinicích, v současné době žije v Praze. Má přezdívku „Šedý vlk“, „Šedej“. Získal doktorát na Fakultě žurnalistiky UK a následně pracoval jako reportér v ČTK, díky čemuž měl vždy přístup k perfektní fototechnice (Haselblad, Rolleiflex SL66, Nikon F2, Nikon F3, Mamiya 67 a Linhof Bi – systém, Sinar 9×12 cm s objektivy Lomo 35 mm a řadu dalších).

Cílem Karla Vlčka nebyla ve skalách reportážní fotografie, snahou byl dynamický snímek. Hrál si s hloubkou prostoru a skoro vše fotil kinofilmem s širokoúhlým objektivem. A to znamenalo, že musel viset do dvou metrů od lezců. Dokumentoval především extrémní lezení 60. – 80. let. Jako první lezec-fotograf se věšel do stěn a přímo komandoval lezce jako Rakoncaj, Mocek nebo Berežný. Karel Vlček dokázal odvážné jedince přimět k přeskokům, které na hraně uskutečnitelnosti končily někdy i v nemocnici.
Své autorské fotografické výstavy představoval Karel Vlček na filmových festivalech v Itálii, Francii nebo Rakousku. Publikoval v zahraničních časopisech, například ve francouzském Montagnes, španělském Vertical a britském Mountain. Po sametové revoluci přestal profesionálně fotografovat, místo toho začal každý rok jezdit na dálkové cyklistické výpravy, například z Prahy do Pekingu.

X