KLENOTY NA VĚČNOST, Luxusní pohřební výbava průřezem staletí

10.06.2021 - 11.07.2021

Ve čtvrtek 10. června zpřístupníme dosud utajovanou výstavu s názvem Luxusní pohřební výbava průřezem staletí. Bude instalována v Klenotnici turnovského muzea a jde o třetí výstavu v rámci celosezónního výstavního projektu „Na poslední cestě…“.
Návštěvníci budou moci obdivovat tři jedinečné exponáty a jeden obsáhlý soubor exponátů: věrnou kopii pohřební koruny železného a zlatého krále Přemysla Otakara II., jejíž originál nechal vyrobit Václav II. svému otci na poslední cestu v roce 1297, kdy konečně našel po dlouhých 19 letech od své smrti místo svého posledního spočinutí. K vidění bude také originál
i liturgická kopie procesního ostatkového kříže z Českého Dubu – druhé nejvzácnější pozdně románské památky u nás. Moravské zemské muzeum v Brně nám zapůjčilo unikátní soubor
51 šperků a vzácných předmětů hrobové výbavy velmože z Blučiny
v poloze Cezavy, který představuje přesnou technologickou repliku nálezů včetně použitých drahých kovů
i originálních drahých kamenů. Jde nejspíše o hrob „barbarského“ krále, snad z germánského kmene Herulů, který bývá svou výbavou srovnáván s hrobem krále Childericha z Tournai v Belgii. Dalším výjimečným exponátem je pektorální kříž biskupa Petra Františka Krejčího, se kterým byl 8. července 1870 uložen do hrobky pod centrálním křížem na hřbitově v Turnově. Tento kříž bude společně s biskupovými ostatky uložen zpět do hrobky v září letošního roku.
Tato jedinečná kolekce luxusní pohřební výbavy bude k vidění POUZE DO 11. ČERVENCE!
Vernisáž výstavy ve středu 9. června v 17.00 hod.
Klenotnice / 10. 6. – 11. 7. 2021

Pozvánka na výstavu „Klenoty na věčnost"
Pozvánka na výstavu „Klenoty na věčnost”