KOPIE SOUPRAVY GRANÁTOVÝCH ŠPERKŮ PRO BRITSKOU KRÁLOVNU ALŽBĚTU II. (Prodlouženo do 13. 11. 2022)

22.09.2022 - 13.11.2022

Turnovský zlatník a šperkař Jiří Urban proslul především kopiemi císařských, královských nebo knížecích korun panovníků uplynulých staletí, ale mezi jeho nejvýznamnějšími opusy je i jedna práce pro mimořádného vladaře naší doby, pro britskou královnu Alžbětu II.  Na zakázku města Brna navrhl a zhotovil Jiří Urban soupravu granátových šperků, určenou jako oficiální dar při její návštěvě našeho druhého největšího města. Právě velikost města byla důvodem, proč britský protokol dal Brnu přednost například před Českým Krumlovem. Návštěva Jejího Veličenstva Alžběty II. se uskutečnila 28. března 1996 v doprovodu prezidenta Václava Havla. Pozoruhodné je, že královna nepředala šperky svému doprovodu, ale při odjezdu z města držela etui s cennou soupravou na klíně. Brnu pak na oplátku věnovala svůj portrét.
V designu této mimořádné kolekce granátových šperků vyšel autor z estetiky klasicistních šperků ze začátku 19. století, kdy k těm nejoblíbenějším patřily víceřadé návleky. Hlavním kusem sady šperků je tedy pětiřadý náhrdelník se třemi rozetami, ve třetí rozetě je ukryta spona zapínání. K náhrdelníku patří náramek, brož a pár náušnic. Přestože souprava šperků obsahuje značný počet poměrně velkých granátů, podařilo se autorovi shromáždit kameny stejné velkosti a kvality i pro autorskou repliku královského setu.

Kopii kompletní sady granátových šperků pro královnu Alžbětu II. si v roce 1998 objednal soukromý sběratel, přesněji sběratelka z Čech. Právě tuto sadu vystavujeme v Klenotnici našeho muzea. Vzhledem k charakteru ruční práce a jedinečnosti každého kamene je i tato replika výjimečným originálem, který se od královské soupravy liší pouze v detailech. Předně je replika montovaná ve 14 K zlatě, zatímco ta pro královnu ve vyšší 18 karátové ryzosti. Také kameny nemohou být zcela totožné, protože jde o přírodní surovinu. Královninu soupravu tvoří 920 granátů o velikosti 3,5 až 6 mm, zatímco v replice jich Urban použil o něco méně, celkem 886 kusů, zato větších, 4 až 7 mm velkých, barevně vyrovnaných českých granátů.

Na veřejnosti se královna zdobená broží z této soupravy objevila 1. ledna roku 2006 při příležitosti účasti na bohoslužbě v kostele sv. Máří Magdalény na svém venkovském sídle Sandringham.

Klenotnice / 22. 9. – 13. 11. 2022

Kurátoři: