Dlaskův statek

(Muzeum Českého ráje)

Na statku od jara do zimy – Tradiční zemědělství a agrární obyčeje v Pojizeří

16.04.2022 - 30.12.2022

Nová stálá expozice na Dlaskově statku v Dolánkách bude věnována tradičnímu zemědělství a způsobům obživy a s tím související podomácké výrobě v oblasti Pojizeří. Expozice bude v průběhu roku aktualizována v návaznosti na důležité mezníky hospodářského roku.  Expozice návštěvníky seznámí se způsobem zahájení zemědělských prací, ale i s agrárními obyčeji, praktikami a zvykoslovím, které je provázely, a s průběhem prací, které se ve velkém statku odehrávaly v období začínajícího léta. V měsíci září expozice představí práce spojené se sklizní letní a podzimní úrody – obilí, brambor, ovoce – tedy všech produktů, které byly pro obyvatele zemědělských usedlostí v oblasti středního Pojizeří životně důležité. V doprovodných programech expozici doplní ukázky obřadů a obyčejů, které byly spojeny se zahájením zemědělských prací (Řehořské voračky) i s oslavou konce sklizně a poděkováním za všechny výdobytky, které se dostaly do stodol, sklepů a komor – Dožínky (oslava sklizně obilí), Dokopná (oslava sklizně brambor). Expozici mimo to doplní komentované prohlídky a workshopy, které se zaměří na ukázky tradičního hospodaření a tradiční podomácké výroby.

Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova / 16. 4. – 30. 12. 2022