Výstava

OTEVÍRACÍ HODINY

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

KONTAKT

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

Štědří dárci muzeu

18.01.2024 - 11.02.2024

Štědří dárci muzeu – prezentace výběru z darů získaných v roce 2023 od paní Dagmar Nové a pana Jaroslava Bartáka

Štědří dárci muzeu – prezentace výběru z darů získaných v roce 2023 od paní Dagmar Nové a pana Jaroslava Bartáka. Muzeum Českého ráje v roce 2023 získalo mimo jiných darů i dvě velké kolekce ze soukromých sbírek paní Dagmar Nové a pana Jaroslava Bartáka. Výstava v Kamenářském domě je poděkováním za jejich velkorysý dar, který významně obohatí sbírku muzea.
Muzeum Českého ráje v Turnově (Kamenářský dům) / 18. 1. – 11. 2. 2024

První předměty ze sbírky paní Nové získalo muzeum na jaře roku 2023. Při té příležitosti dárkyně muzeu nabídla další předměty, které byly ve dvou etapách převzaty a převezeny do muzea. Jedná se o kolekci užitkové a dekorativní keramiky a porcelánu, dekorativních předmětů z kovů a slonoviny, užitkového a dekorativního skla, šperků, bižuterie a předmětů osobní potřeby, jako jsou kapesní a náramkové hodinky, tabatěrky, flakony a další. Kolekci doplňuje soubor svatých obrázků, modlitebních knížek a svátostek. Cenným přírůstkem do sbírky je i kolekce turistických známek. Získané předměty byly zařazeny do fondu etnografie, umění, uměleckého řemesla a do sbírky historie.  Na výstavě je prezentován pouze výběr z darované kolekce, která v celkovém počtu obsahuje 337 předmětů.

V září roku 2023 oslovil s podobnou nabídkou turnovské muzeum i pan Jaroslav Barták. Muzeu daroval sbírku užitkových nádob z kameniny a póroviny a kuchyňského nářadí a náčiní. Sbírku shromáždil z lokalit v okolí Semil v době, kdy působil jak archivář v semilském archivu. Jedná se o zajímavé exponáty místní provenience z konce 19. a počátku 20. století, jako jsou sádláky, zeláky, mlékáče a smetaníky, formy na pečení, keramické hrnce, kastroly, pekáče a nádoby na petrolej.  Sbírku doplňuje menší soubor kuchyňského mosazného náčiní. Podobně jako v případě daru od paní Nové je na výstavě prezentována pouze část daru pana Bartáka z celkového počtu 162 darovaných předmětů.

Oba dary představují pro turnovské muzeum nejenom významné doplnění sbírkového fondu, ale také vyvolávají pocit jisté výjimečnosti. Paní Dagmar Novou a pana Jaroslava Bartáka můžeme označit za skutečné mecenáše, kteří mají zájem jak o trvalé zachování svých sbírek, tak zároveň o zvýšení prestiže turnovského muzea.

Plakát na výstavu Štědří dárci

X