Komentovaná prohlídka výstavy Jaroslav Klápště – Proti proudu (21. 11. od 17:00)

Jaroslav Klápště – Proti proudu
Komentovaná prohlídka výstavy v úterý 21. 11. 2023 od 17.00 hodin.
Výstavou provede její kurátorka Mgr. Lenka Patková.
Vstupné: 80 / 60 Kč

Výstava připravená ke stému výročí narození malíře představí širokou škálu jeho děl, s důrazem na grafiku. Autor ale mistrně ovládl také kresbu, kvaš a především grafickou techniku suchá jehla, cyklicky také experimentoval s asambláží a koláží. Jaroslav Klápště je mimořádným malířem období druhé poloviny dvacátého století, pro které je experiment charakteristický, zároveň však z rozmanitých proudů československé výtvarné scény vyčnívá či vybočuje. Nezařadil se do oficiálního proudu ani do žádné z etablujících se skupin, zůstal osamocen, věrný svému autentickému syrovému jazyku, který vyrůstá z atmosféry kraje Pojizeří. Zachycoval města a místa, plná lidských fragmentů, předmětů, artefaktů člověčenství, dlouhé horizonty krajin i zátiší prostého bytí s kymácivou strukturou.

Jaroslav Klápště – Proti proudu