Výstava

OTEVÍRACÍ HODINY

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

KONTAKT

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

reGenerace 6

14.12.2023 - 03.03.2024

reGenerace6
Na přelomu podzimu a zimy se v našem muzeu každý druhý rok upírá pozornost k přehlídce autorského šperku reGenerace.

I regenerace6 bude opět setkáním šperkařů a zlatníků z Turnovska s hosty. V minulosti jsme postupně oslovili výtvarníky ze všech významných enkláv českého současného šperku. Nyní chceme v Turnově představit poprvé v rámci této přehlídky také zahraniční hosty, a to tentokrát obligátně ze Slovenska. Tuto novou, atraktivní řadu „reGenerací“ zahájí práce prof. Karola Weisslechnera, dlouholetého vedoucího ateliéru S+M+L_XL – KOV A ŠPERK na bratislavské Vysoké škole výtvarných umění, společně se slovenskými kolegy, které si do Turnova přizval. V muzejní Klenotnici se tak představí aktuální podoba slovenského autorského šperku reprezentovaná hned několika generacemi výtvarníků. Konkrétně budou vedle Weisslechnerových prací k vidění také ukázky tvorby Blanky a Matúše Cepkových, Jany a Petera Machatových, Soni Kabáňové, Márii Hriešik Nepšinské nebo Karin Šustekové, která jako čerstvá absolventka VŠVU ztělesňuje nejmladší naděje slovenského ateliérového šperku.

Šperkařské kreace renomovaných zahraničních hostů budou se svými nejnovějšími šperky konfrontovat tradičně zlatničtí a šperkařští mistři z Turnova a nejbližšího okolí. Také zde jsme se pokusili navzdory omezené výstavní ploše Klenotnice přizvat k osvědčeným spolupracovníkům také nové tváře místní šperkařské komunity, abychom zprostředkovali nová setkání a inspirační podněty. Na reGeneraci6 se tak za Turnovské výtvarníky podílejí Aleš Bartoš, Pavlína Končická, Markéta Mikulová, Tomáš Procházka, Zdena Roztočilová, Markéta Šílená, Marta Švajdová a Jiří Urban.

Šestý ročník reGenerace bude zahájen ve čtvrtek 14. prosince společně s reprízou obsáhlé a noblesní přehlídky současného českého šperku, která byla pod kurátorským vedením Julie Bergmann odprezentována v první polovině letošního roku v athénském Muzeu šperku Iliase Lalaounise. Svátek šperkařů v turnovském muzeu letos bude dvojnásobný, těšíme se při něm na setkání s Vámi!

Klenotnice / 14. 12. 2023 – 3. 3. 2024

Pozdravení prof. Karola Weisslechnera zde

 

Foto: Pavel Charousek

Blanka Cepková, brož
Blanka Cepková, brož
Matúš Cepka, náramek
Matúš Cepka, náramek
Karin Šusteková, brož
Karin Šusteková, brož
Soňa Kabaňová, závěs
Soňa Kabaňová, závěs
Jana Machatová, brož
Jana Machatová, brož
Karol Weisslechner, brož
Karol Weisslechner, brož
Zdeňka Roztočilová, prsten
Zdeňka Roztočilová, prsten
Tomáš Procházka, náhrdelník
Tomáš Procházka, náhrdelník

 

 

 

Pavlína Končická, série broží Tool Spirit
Pavlína Končická, série broží Tool Spirit

 

 

 

 

 

 

X