Aktuality

EXPONÁT MĚSÍCE PROSINCE –VYŘEZÁVANÁ HLAVA NA ČEPCE

Z národopisné sbírky Muzea Českého ráje jsme tentokrát zvolili exponátem měsíce tzv. palici. Tak se v lidovém prostředí říkalo dřevěným vyřezávaným hlavám na odkládání a stavění čepců, popřípadě na vázání složitých úvazů šátků. Jedná se o předmět, který nemá ve sbírkách muzeí v České republice početné zastoupení. Přesto naše muzeum vlastní dvě palice keramické a čtyři vyřezané ze dřeva. První z nich jsme získali v závěru 19. století v souvislosti se sběry na Národopisnou výstavu českoslovanskou, pořádanou v Praze roku 1895. Dvě dřevěné vyřezávané palice se řadí k novým přírůstkům z posledních let. Jednu muzeum získalo darem, druhou v roce 2016 zakoupilo od turnovského občana a velkého příznivce našeho muzea pana Jana Sajíce. Ten ji zdědil po své matce Zdeňce Sajícové, rozené Křepinské, která byla po vzniku Československa nadšenou sběratelkou a velkou popularizátorkou turnovského lidového oděvu.

PALICE – Exponát měsíce prosince

Dřevěné a keramické palice používaly krejčové tzv. „štykérky“ ke stavění tvrdých tzv. německých čepců. Čepce vycházely z městských předloh a největší obliby nabyly v 18. století. Byly ušity z pruhu brokátu nebo sametu, vzadu se vsazeným dýnkem. Lícní strana čepců byla pošita zlatými či stříbrnými krajkami, nebo celá pokryta zlatou nebo stříbrnou reliéfní výšivkou doplněnou skleněnými kameny. Přední okraj čepce lemovala jemně vrapovaná krajka. Palice sloužily i pro úpravu a hlazení čepců uzlíčkových, dvoudílných, tzv. „kulatých“, nebo trojdílných s dýnkem. Tyto čepce ze silnějšího plátna byly zdobeny filigránovou podbodávanou výšivkou, z nitěných uzlíčků v bílé, šedé nebo černé barvě. Čepce byly tvrdě škrobené a upravovaly se právě na dřevěné hlavě, na níž se hladily a vytahovaly, aby dostaly správný tvar. Ve sbírce turnovského muzea, konkrétně ve Scheybalově sbírce, najdeme i doklady o tom, že palice sloužily také k odkládání složitějších úvazů čtyřcípých šátků, které se vázaly tak, aby vynikly vyšívané rohy (tzv. „na kačenu“). Nerozvázané se ukládaly do truhel.
Dřevěné hlavy byly dílem zručných truhlářů, kteří mimo jiné ovládali i práci s dlátem a řezbářským nožem. Jejich práce vznikaly na objednávku. Palice vyřezávaly jak z měkkého, tak i z tvrdého dřeva. Přestože se jednalo o předměty užitné povahy, najdeme mezi nimi vedle jednoduchých špalkových palic i výjimečná řezbářská díla, podobná této „palici“, která je vyřezaná z tvrdého dřeva, s detailně propracovanou obličejovou částí. Jedno ucho zdobí vyřezaná náušnice, na krku je zdobená reliéfem článkového náhrdelníku. Vlnovkou a rovnými vrypy je vyznačen dekolt. Jedná se o práci z druhé poloviny 19. století.
(V. Jakouběová, kurátor sbírky etnologie a uměleckého řemesla)

PALICE – Exponát měsíce prosince
X