Pálení čarodějnic

Kontakt: +420 481 322 106 / mail@muzeum-turnov.cz

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic

Přímá spojitost natož kontinuita keltského svátku na dnešní pálení čarodějnic se samozřejmě nedá prokázat, protože je dělí řada století, kde chybí jakékoliv záznamy o tomto obyčeji na našem území. Avšak existují zprávy, které zachycují slavnost Beltane (Beltan, Baltein, Beltien, Belltaine) konající se ještě v osmnáctém století ve Skotsku, Irsku a Walesu.
V dnešní době se jedná o jeden z nejrozšířenějších zvyků na našem území. Pálení čarodějnic organizují soukromníci, vesnické spolky, obce, města i například hrady, pivovary a podobně.

V tradičním pojetí zůstává ústředním motivem oheň – hranice, na které je ve většině případů umístěna figura čarodějnice – personifikace negativních sil, jejíž spálením má vykročit do nového období.  K místo konání je pořádán lampionový průvod, objevují se masky čarodějnic.
Komercializovaná podoba Pálení čarodějnic, má často podobu hudebního festivalu, diskotéky, nebo slavnosti s historickou tématikou.
Tento zvyk, co se týče počtu míst, kde se každoročně koná, patří mezi nejrozšířenější. Pálení čarodějnic má tradici téměř ve všech obcích v Pojizeří a v noci 30. dubna lze z kopců spatřit mnoho planoucích hranic. Ohně byly tradičně zapalovány mimo zástavbu na kopcích a návrších nad vesnicemi. Dnes se tyto akce v mnoha případech přesunuly na volná prostranství v rámci obce, která jsou snáze dostupná, kde je zázemí, elektřina, snadný přistup hasičů apod.
Akce organizují obce a místní spolky prakticky vždy ve spolupráci s dobrovolnými hasiči.

 

Průběh akce je zvláště v menších obcích podobný. Z určeného místa vychází v danou hodinu průvod s lampiony, který dojde na místo, kde je slavnostně zapálena vatra s figurou čarodějnice. Obvyklou součástí bývá jednoduché občerstvení a hudba, většinou reprodukovaná. V jednotlivých obcích je večer obohacen o různé další aktivity. V Železném Brodě jsou připraveny programy pro děti, v Loužnici, kde se akce koná u místního koupaliště, se po jeho hladině pouští lampiony se svíčkou. Časté jsou rovněž soutěže čarodějnických masek.

Přesto, že většina zvyků spojených s filipojakubskou nocí a pálením čarodějnic již vymizela a obyčej z velké části ztratil svou rituální složku, svůj společenský význam si zachovává.

X