Svatohubertská

Kontakt: +420 481 322 106 / mail@muzeum-turnov.cz

Svatohubertská

Svatohubertská

Svatý Hubert byl podle legendy franský šlechtic z osmého století. Byl vášnivým lovcem a žil nestřídmým hýřivým životem. Jednoho dne se však při lovu setkal s jelenem, mezi jehož parohy zářil kříž. Jelen, kterým byl zjevením Krista k Hubertovi promluvil „Huberte, proč stále lovíš a honíš zvěř? Je na čase, abys začal hledat mě, který se za tebe obětoval.“ Po tomto setkání se Hubert stal knězem, později biskupem a zasloužil se o šíření křesťanství v Ardenách.

Díky této legendě, vztahu k lesu a lovu se svatý Hubert stal patronem lovců a myslivců, proto se na jeho počest koná ve dnech kolem jeho svátku (3. listopadu) Svatohubertská mše, často spojena se slavnostním průvodem. Takový průvod, který je tvořen veden myslivci ve slavnostních uniformách, mysliveckou kapelou, popřípadě postavami představujícími svatého Huberta s družinou a bohyni lovu Dianu. V průvode bývá nesena nebo vezena na voze ulovená zvěř nebo vyspaná trofej, nejčastěji jelen. Ty jsou přineseny i do kostela kde je kněz při slavnostní mši zkropí svěcenou vodou. Kostel je ozdoben chvojím a loveckými trofejemi.  Po mši k úctě svatého Huberta následuje pasování nových adeptů myslivectví. I zde tvoří hudební doprovod myslivecká kapela jejíž typickým hudebním nástrojem je lesní roh.

Někde bývá součástí akce i další program pro širší veřejnost zaměřená především na edukaci o myslivectví, lesnictví a přírodě obecně.

 

Svatohubertské slavnosti ve Frýdlantu
Slavnost začíná na nádvoří Frýdlantského zámku, kdy zástupci města a místní Střední škola hospodářské a lesnické slavnostně uvítají muže představujícího svatého Huberta a jeho loveckou družinu. Tato skupina spolu s dívkou představující bohyni lovu Dianu stane v čele průvodu. Za nimi kráčí studenti lesnické školy v mysliveckých uniformách s prapory zobrazující jelena se zářícím křížem – atributem sv. Huberta, po nich v průvodu jede koňmi tažený vůz ozdobený chvojím, na němž leží ulovená zvěř, následují kapela, myslivci, zástupci úřadů, a ostatní návštěvníci. Průvod prochází městem za doprovodu jízdní policie a zastavuje se na náměstí, kde zástupce města vítá svatého Huberta, je čtena k této příležitosti složená báseň, předána symbolická listina a průvod pokračuje ke kostelu. V kostele nalezení svatého Kříže je sloužena mše svatá a proběhne posvěcení ulovených zvířat, jež jsou složena před oltářem. Následně jsou pasováni adepti myslivosti za doprovodu myslivecké kapely.

Svatohubertská slavnost na Valdštejně
Svatohubertská slavnost na hradě Valdštejn byla zahájena za účasti členů Řádu svatého Huberta, místních mysliveckých spolků a zástupců města. Po projevech následovala ukázkou lovecké hudby a signálů. Dále proběhlo pasování adeptů na myslivce, prováděné tradičně loveckým tesákem. Tematickým programem byla i ukázka dravých ptáků, loveckých psů a předvádění vábení zvěře.
Své umění předváděli lokální řemeslníci a byly připraveny soutěže a dílny pro děti.
Slavnost vyvrcholila Svatohubertskou mší v kostele sv. Jana Nepomuckého na hradě.

X